Üst solunum yolu enfeksiyon bulguları ile başvuran çocukların boğaz sürüntü örneklerinde corynebacterium diphtheriae, corynebacterium ulcerans ve corynebacterium pseudotuberculosis suşlarının araştırılması
Screening of corynebacterium diphtheriae, corynebacteriumulcerans and corynebacterium pseudotuberculosis in throatswab specimens of children with upperrespiratory tract infections
- Tez No: 570461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL TANIR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Rutin difteri aşılamasının başlamasını takiben dünyanın pek çok bölgesinde hastalığın görülme sıklığında belirgin azalma olmasına rağmen, yeni vakaların ortaya çıkması toplumda toksijenik suşların dolaştığının göstergesidir. Difteri aşısı asemptomatik taşıyıcılığa ve nontoksijenik C.diphtheriae kolonizasyonuna karşı da koruyucu değildir. Nontoksijenik C. diphtheriae suşları ile invazif enfeksiyonların ortaya çıkması ve ayrıca nontoksijenik suşların toksijeniğe dönüşerek difteri kliniğine yol açtığı bilinmektedir. Zamanla antitoksin antikorların düzeyinin düşmesine ve erişkin aşılamasında aksamalar olmasına bağlı olarak difteri salgınları ortaya çıkma riski vardır. Ülkemizde rutin olarak toksijenik ve nontoksijenik C.diphtheriae sürveyansı yapılmamaktadır. Bu çalışmada, mikrobiyolojik sürveyans gereksinimine ışık tutmak, halk sağlığı uzmanları, mikrobiyologlar ve klinisyenler arasında bu organizmalar hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, ılımlı difteri ile karışabilecek üst solunum yolu enfeksiyon (ÜSYE) bulguları ile başvuran çocuklarda C.diphtheriae, C.ulcerans ve C.pseudotuberculosis suşlarının varlığı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: 1 Şubat- 22 Mart 2016 tarihleri arasında Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk polikliniklerine üst solunum yolu enfeksiyon bulguları ile başvuran çocukların boğaz sürüntü örneklerinde C. diphtheriae, C. ulcerans ve C. pseudotuberculosis suşları araştırıldı. Sonuçlar: Çalışmaya 500 hasta dahil edildi. Hastaların 260' ı kız (%52), 240' ı (%48) erkekti. Hastaların yaş ortancası 76 ay (min:21 ay, max: 213 ay) olarak bulundu. Bir hasta dışında tüm hastalar tam aşılı ve rapelli idi. Hastaların 99' unda (%19.8) ateş, 263' ünde (%52.6) boğaz ağrısı, 246' sında (%49.2) öksürük, 113' ünde (%22.6) burun akıntısı, 488' inde (%97.6) tonsillerde hiperemi, 318' inde (%63.6) tonsillerde hipertrofi, 123' ünde (%24.6) tonsillerde kript, 5' inde (%1) tonsillerin üzerinde membran vardı. Hastaların 66' sının (%13.2) boğaz kültüründe AGβHS üredi. Üç hastanın boğaz sürüntü örneklerinde tox geni taşımayan C. diphtheriae varyant gravis saptandı. C. diphtheriae varyant gravis saptanan hastaların ikisi kız, biri erkekti. C. diphtheriae varyant gravis saptanan hastaların hepsinin muayenesinde tonsiller hiperemik, hipertrofikti. Tartışma: Çalışmamıza benzer düzenli kesitsel çalışmaların veya rutin tarama yapılmasının, unutulmaya yüz tutmuş bu organizma hakkında hem epidemiyolojik, hem mikrobiyolojik uyanıklık yaratacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Although a significant reduction in the incidence of the disease in many regions of the world following the routine diphtheriae immünization , the emergence of new cases indicates that toxigenic strains circulate in the community. Diphtheria vaccine is not protective against asymptomatic carriage and colonization of non-toxigenic C. diphtheriae. It' s reported that occurrence of invasive infections with non-toxigenic C. diphtheriae strains and also leading to diphteriae by non-toxigenic strains converted to toxigenic strain. There' s a diphteriae outbreak risk depending on the decline in the level of antitoxin antibodies and disruption in the adult vaccination. In our country there is no routine surveillance of toxigenic and non-toxigenic C.diphtheriae. In the present study in order to highlight to requirement of microbiological surveillance, create awareness about this organism among public health experts, microbiologists and clinicians, the presence of C. diphtheriae, C. ulcerans and C. pseudotuberculosis were investigated that might interfere with moderate diphteriae in children presenting with symptoms of upper respiratory tract infections, Methods: Between 1 February- 22 March 2016, children presenting with symptoms of upper respiratory tract infections admitted to Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Health and Diseases Educational and Research Hospital involved in the study. Results: Five hundred patients were involved in the study. Two hundred and sixty (52%) of the patients were girls and 240 (48%) were boys. The mean age of the patients was 76 months (min:21 months-max:213 months). Except one patient all patients were full vaccinated with booster. Fever (19.8%), sore throat (52.6%), cough (49.2%), tonsillar hyperemia (97.6%), tonsillar crypt (24.6%), membrane over tonsill (1%) were common presenting symptoms. Group A streptococcus was yielded on sixty six of patients throat swab culture. Three case of genotypically tox negative C. diphtheriae varyant gravis was identified. Two of the patients were girl, one of them is boy. Tonsillar were hyperemic, hypertrophic in all patients with C. diphtheriae varyant gravis. Conclusion: It' s expected to compose similar to our study routine screening or regular 'snapshot' studies highlight both epidemiological and microbiological vigilance about this organism which have almost forgotten.