Sars-cov-2 enfekte çocuklarda inflamatuarbelirteçlerin hastalığın ağırlığınıöngörmede değeri
The value of inflammatory markers in predicting the severity of the disease in children infected with Sars-Cov 2
  1. Tez No: 826323
  2. Yazar: TUBA ECE ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET KUYUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aralık 2019'da Çin'in Wuhan şehrinde pnömoni vakaları tespit edilmesi ile yeni bir koronavirüs türü ortaya çıkmış olup, COVID-19 olarak adlandırılan bu salgın kısa sürede Çin'den sonra birçok ülkeye yayılması ile 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. COVID19'lu pediatrik hastaların epidemiyolojik ve klinik özellikleri hakkında hala çok az şey bilinmektedir. Tam kan sayımı parametreleri, inflamatuar sürecin göstergesi olarak birçok hastalıkta araştırılmıştır. Laboratuvarda düşük maliyetli ve rutin çalışılan tam kan sayımı parametrelerinin, CRP'nin ve bu parametrelerin oranlarının [nötrofil/lenfosit oranı (NLR), trombosit/lenfosit oranı (TLR), ortalama trombosit hacmi/lenfosit oranı (MPR), türetilmiş-NLR oranı (d-NLR) ve sistemik immün inflamasyon indeksi (SII)] hastalığın prognozunun değerlendirilmesinde yardımcı olabileceğini düşünmekteyiz. Biz de bu çalışmamızda hastanemize başvuran COVID-19 PCR pozitif çocukların hematolojik parametrelerinin hastalığın klinik şiddetini öngörmedeki önemini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya 01 Nisan 2020 – 01 Nisan 2022 tarihleri arasında hastanemize başvuran PCR testi pozitif sonuçlanan 1 ay-18 yaş arası tüm çocuklar (n=6893) çalışmaya alındı. Hasta verileri geriye dönük hasta dosyalarından elde edildi. Hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, başvuru anındaki yaşamsal bulguları ve laboratuvar test sonuçları kaydedildi. Tüm hastalar klinik şiddetlerine göre; asemptomatik, hafif, orta, ağır ve kritik olmak üzere sınıflandırıldı. Kan tahlili olan 903 hastanın hastalık şiddeti ile hemogram parametreleri (lenfosit, nötrofil, eozinofil, monosit, ortalama trombosit hacmi, immatür granülosit, RDW vb.), CRP değerleri ve bu değerlerin oranları NLR, TLR, d-NLR, MPR, SII değerlendirildi. Çalışmamız süresince COVID-PCR pozitif gelen tüm hastaların, %50'si (n=3433) kadın, %50'si (n=3430) ise erkektir. Yaşları 1 ile 216 ay (18 yaş) arasında değişmekte olup, ortalama 139,09±58,90 aydır (11,5 ± 4,9 yaş). COVIDPCR pozitif gelen çocuklarda en sık görülen semptomlar %36,6 ateş, %28,4 öksürük, %21 boğaz ağrısı, %13,4 baş ağrısıdır. Hastaların %31,2'si asemptomatik, %66,5'i hafif, üst solunum yolu enfeksiyonu, %1,9' u orta, alt solunum yolu enfeksiyonu, %0,2'si ciddi, ağır pnomoni, %0,1'i kritik, yoğun bakım hastası, şiddetli pnömonisi olduğu görüldü. Asemptomatik, hafif şiddette ve orta 6 şiddette hasta grubu değerlendirildiğinde nötrofil, lenfosit, eozinofil, trombosit, ortalama trombosit hacmi, immatür granülosit, CRP, NLR, TLR, MPR, d-NLR, SII değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark izlendi.
Özet (Çeviri)
In December 2019, a new type of coronavirus emerged with the detection of pneumonia cases in Wuhan, China. This epidemic, it was named COVID-19. COVID-19, which spread rapidly in many countries after China, was declared a pandemic by WHO on March 11, 2020. Little is still known about the epidemiological and clinical features of pediatric patients with COVID-19. Complete blood count parameters have been investigated in many diseases as an indicator of the inflammatory process. Low-cost and routinely studied in the laboratory, complete blood count parameters, CRP, and their ratios neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (TLR), mean platelet volume/lymphocyte ratio (MPR), derived-NLR (d-NLR) and systemic immune inflammation index (SII) may be helpful in evaluating the prognosis of the disease. In this study, we aimed to evaluate the importance of hematological parameters in predicting the clinical severity of the disease in COVID-19 PCR-positive children. Our study included all children (n=6893) aged 1 month-18 years COVID PCR positive children who applied to our hospital between 01 April 2020 - 01 April 2022. Patient data were obtained from retrospective patient files. From the hospital data, the files scanned, and demographic data as well as clinical, vital signs at the time of admission and laboratory results were recorded. All patients according to their clinical severity classified; asymptomatic, mild, moderate, severe and critical. Disease severity and hemogram in 903 patients who had blood tests parameters (lymphocyte, neutrophil, eosinophil, monocytes, mean platelet volume, immature granulocytes, RDW etc.), CRP values and the ratios of these values, NLR, TLR, d-NLR, MPR, SII were evaluated. All patients who were positive for COVID-PCR 50% (n=3433) were female and 50% (n=3430) were male. Their ages ranged from 1 to 216 months (18 years), with a mean of 139.09±58.90 months (11.5±4.9 years). The most common symptoms in children with positive COVID-PCR were fever in 36.6%, cough in 28.4%, sore throat in 21%, and headache in 13.4%. From all the cases had their severity classified: 31.2% asymptomatic, 66.5% mild, upper respiratory tract infection, 1.9% moderate, lower respiratory tract infection, 0.2% severe, severe pneumonia, 0.1% were critical, intensive care patient. When the asymptomatic, mild and moderate patient group was evaluated, a statistically 8 significant difference was observed in neutrophils, lymphocytes, eosinophils, platelets, Mean platelet volume, immature granulocytes, CRP, NLR, TLR, MPR, d-NLR, SII. .