Anne sütü ile beslenmenin kronik adenoidit, kronik tonsillit, adenotonsiller hipertrofi ve alerji üzerine etkileri
Effects of breast milk nutrition on chronic adenoiditis, chronic tonsillitis, adenotonsillary hypertrophy and allergy
- Tez No: 728329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BENGÜ YALDIZ ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda; anne sütünün, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarına, alerjiye ve enfeksiyonlar ile tetiklenen inflamasyon sonucu olan adenotonsiller hipertrofiye karşı etkisi olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kulak Burun Boğaz ve Pediatri Sağlam Çocuk Polikliniği'nde prospektif, klinik bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya Kulak Burun Boğaz Polikliniği'ne sık boğaz enfeksiyonu, horlama, ağız açık uyuma, işitmede azalma şikayeti ile başvuran 0-15 yaş arası 300 çocuk çalışma grubu olarak, Pediatri Sağlam Çocuk Polikliniği'ne herhangi bir şikayeti olmadan sadece kontrol amaçlı başvuran 0-15 yaş arası 300 çocuk kontrol grubu olarak dahil edildi. Kulak Burun Boğaz Polikliniği'ne başvuran hastalara anamnez, fizik muayene, odyolojik değerlendirmeler ve gerekli durumlarda çekilen direkt yan servikal grafi sonucunda adenoidektomi, tonsillektomi, adenotonsillektomi ve ventilasyon tüpü uygulaması kararı verildi. Her iki grup; cinsiyet, yaş, doğum ağırlığı, anne sütü kullanım süresi, mama kullanım süresi, tam kan sayımındaki eozinofil sayısı ve ek gıdaya geçiş zamanına göre karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grupta polikliniklere yapılan başvurular değerlendirildiğinde; kontrol grubunda 166 (%55.3) kız çocuk, 134 (%44.7) erkek çocuk, çalışma grubunda ise 130 (%43.3) kız çocuk ve 170 (%56.7) erkek çocuk saptandı. Erkek çocuklara kız çocuklara göre daha sık adenoidektomi, tonsillektomi, adenotonsillektomi ve ventilasyon tüpü uygulaması yapıldığı görüldü (p =0.003). Her iki grup doğum ağırlıklarına göre karşılaştırıldığında; 600 çocuğun 36'sı (%6) normalden düşük doğum ağırlığına, 536'sı (%89.3) normal doğum ağırlığına ve 28'i (%4.6) yüksek doğum ağırlığına sahipti. Normalden düşük doğum ağırlığına sahip 36 çocuğun 7'sinin (%19.4) kontrol grubunda, 29'unun (%80.6) çalışma grubunda; normal doğum ağırlığına sahip 536 çocuğun 283'ünün (%52.8) kontrol grubunda, 253'ünün (%47.2) çalışma grubunda; yüksek doğum ağırlığına sahip 28 çocuğun 10'unun (%35.7) kontrol grubunda, 18'inin (%64.3) çalışma grubunda olduğu görüldü. Normalden düşük doğum ağırlığına sahip (
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to reveal whether breastfeeding has an effect against recurrent upper respiratory tract infections, allergies and adenotonsillar hypertrophy, which is the result of inflammation triggered by infections. Materials and Methods: Our study was planned as a prospective, clinical study in the Department of Otorhinolaryngology and Pediatrics in the Faculty of Medicine of Karadeniz Technical University. The study group consisted of 300 children aged 0-15 years, who applied to the Otorhinolaryngology Clinic with the complaints of frequent throat infections, snoring, sleeping with an open mouth and decreased hearing, the control group consisted of 300 children aged 0-15 years, who applied to the Pediatrics Clinic for control purposes only. Adenoidectomy, tonsillectomy, adenotonsillectomy and ventilation tube application were decided for the patients who applied to the Otorhinolaryngology Clinic as a result of medical history, physical examination, audiological evaluations and direct lateral cervical radiographs taken when necessary. Both groups were compared regarding to gender, age, birth weight, duration of breastfeeding, duration of formula use and eosinophil count in complete blood count and time to supplementary food. Results: When the applications made to the clinics in both groups are evaluated; there were 166 (55.3%) girls and 134 (44.7%) boys in the control group, 130 (43.3%) girls and 170 (56.7%) boys in the study group. It was observed that adenoidectomy, tonsillectomy, adenotonsillectomy and, when necessary, ventilation tube application were performed more frequently in boys than in girls (p = 0.003). When both groups were compared according to their birth weights; Of 600 children, 36 (6%) had lower than normal birth weight, 536 (89.3%) had normal birth weight, and 28 (4.6%) had high birth weight. 7 (19.4%) of 36 children with lower than normal birth weight were in the control group, 29 (80.6%) were in the study group, 283 (52.8%) of 536 children with normal birth weight were in the control group, 253 (47.2%) were in the study group, 10 (35.7%) of 28 children with high birth weight were in the control group and 18 (64.3%) were in the study group. It was observed that more adenoidectomy, tonsillectomy, adenotonsillectomy and ventilation tube application were performed in children with lower than normal birth weight (