Zenit×B27 makarnalık buğday popülasyonunun ssr markörleriyle moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of Zenit×B27 durum wheat population using ssr markers
  1. Tez No: 570488
  2. Yazar: HATİCE OSANMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA DUMLUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Araştırmada, Zenit ve B27 makarnalık buğday çeşitlerinin melezlenmesiyle elde edilen 11 adet melez kombinasyonu (Zenit×B27-1, Zenit×B27-2, Zenit×B27-3, Zenit×B27-4, Zenit×B27-5, Zenit×B27-6, Zenit×B27-7, Zenit×B27-8, Zenit×B27-9, Zenit×B27-10 ve Zenit×B27-11), Zenit ve B27 ebeveynleri kullanılarak kalite ve çeşitli hastalıklar ile ilgili allelleri taşıyıp taşımadıklarını belirlemek için 8 farklı DNA markörü kullanılarak moleküler karakterizasyonu yapılmıştır. Sekiz SSR marköründen toplam 25 allel elde edilmiştir ve araştırmada kullanılan markörlerin ortalama polimorfizm bilgi içeriği (PIC) değeri ortalama 0.97 olarak bulunmuştur. En yüksek PIC değeri 0.99 bulunurken, en düşük PIC değeri 0.95 bulunmuştur. Çalışmada elde edilen 25 allele göre oluşturulan dendogram, ebeveynlere göre iki ana gruba ayrılmıştır. Zenit×B27-7, Zenit×B27-9 ve Zenit×B27-11 ile Zenit×B27-5, Zenit×B27-6, Zenit×B27-8, Zenit×B27-10 melez kombinasyonları % 100 benzer bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre SUN1 primeri Zenit×B27_1, Zenit×B27_2 ve Zenit×B27_3 genotiplerinde beklenen bant uzunluğunda allel üretirken, UHW89 markörü ile taranan genotiplerden Zenit×B27_3 ve Zenit×B27_5 genotiplerinde yüksek protein içeriğine ait genlerin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research 11 cross combinations (Zenit×B27-1, Zenit×B27-2, Zenit×B27-3, Zenit×B27-4, Zenit×B27-5, Zenit×B27-6, Zenit×B27-7, Zenit×B27-8, Zenit×B27-9, Zenit×B27-10 and Zenit×B27-11), Zenit and B27 parents used to determine some quality and diseases alleles using 8 SSR markers durum wheat genotypes Eight SSR markers produced a total number of 25 alleles and the average polymorphism information content (PIC) of the markers used in the study was calculated as 0.97. The highest PIC value was 0.99, while the lowest was 0.95. According to the dendogram two main groups including parents and Zenit×B27-7, Zenit×B27-9 and Zenit×B27-11 and, Zenit×B27-5, Zenit×B27-6, Zenit×B27-8 and Zenit×B27-10 cross combinations were found 100% identical according to 25 alleles. According to the marker data results SUN1 primer produced expected alleles on Zenit×B27_1, Zenit×B27_2 and Zenit×B27_3 genotypes, while high protein content marker UHW89 produced alleles on Zenit×B27_3 and Zenit×B27_5 genotypes.