OG ve YG kademelerinde güç kalitesi parametrelerinin analizi: Manisa OSB örneği
Analysis of power quality parameters in mv and hv distribution grids: The case of the Manisa Insdustrial Park
  1. Tez No: 570493
  2. Yazar: MEHMET TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kaliteli bir elektrik enerjisi temini için enerjinin kesintisiz, gerilim ve frekansın sabit, güç faktörünün 1'e yakın, faz gerilimlerinin dengeli olması, gerilim ve akımdaki harmonik seviyelerinin ise IEEE 519 standardında tanımlanan sınırlar içinde kalması gibi bir takım ölçütlerin göz önüne alınması gerekir. Doğrusal olmayan yükler, güç sistemlerine temel frekansın dışında diğer frekansları barındıran harmonik akım ve gerilimleri enjekte ederek kalitesiz enerjinin varlığına sebep olurlar. Güç elektroniği elemanı içeren cihaz ve sistemlerin gün geçtikçe çoğalması sonucu güç sistemlerinde akım ve gerilim karakteristiği doğrusal olmayan yüklerde de artış görülmektedir. Güç kalitesi parametrelerinden olan harmonikler elektrik enerji sistemlerinde ek enerji kayıplarına, ısınmalara, yalıtım hatalarına ve bazı cihazlarda ise ömür kısalmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, güç kalitesi tanımında yer alan parametrelerin standartta belirtilen sınırlar içinde tutulması önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, Manisa OSB Müdürlüğü bünyesinde yer alan enerji izleme biriminin sorumluluk sahasında yer alan farklı yük karakteristiğine sahip fabrikalardan düzenli olarak topladığı elektriksel veriler kullanılarak güç kalitesi parametrelerine dayalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, veri toplama için Janitza UMG 511 güç kalitesi analizörü kullanılmıştır. 2017 yılına ait OG ve YG tarafından toplanan verilerin analizi yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
So as to supply electrical energy with defined quality parameteres, it is necessary to consider a number of criteria that are uninterrupted energy, constant voltage and frequency, balanced phase voltages, and harmonic levels of the voltage and current within the limits defined in the IEEE 519 standard. Nonlinear loads which are especially including power electronic devices cause poor quality energy due to harmonic currents and voltages. Harmonics cause additional energy losses, heating, insulation defects and shortening of life in electrical equipments. For this reason, it is important to keep the parameters in the definition of power quality limits specified in the related standards. In this study, an analysis based on the power quality parameters are performed by using the electrical data which are collected from the factories having different load characteristics in Manisa Industrial Park. Janitza UMG 511 power quality analyzer is used for the data acquisition. The analyzed data are collected over the MV and HV distribution grids. One year period of 2017 power data is investigated.