Nöromusküler elektrik stimulasyonu ve farklı yoğunluktaki kuvvet egzersizlerinin bilişsel fonksiyon ve idrar BDNF düzeyleri üzerine etkisi
The effect of neuromuscular electrical stimulation and strength exercises of different intensities on cognitive function and urinary BDNF levels
- Tez No: 702252
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜL ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Sağlık Eğitimi, Spor, Physiology, Health Education, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Egzersizin bilişsel işlev üzerindeki etkisini gösteren çalışmalar yapılmış olmasına karşın, farklı kassal egzersiz uygulamalarının bilişsel işlevin çeşitli bileşenlerine etkisi ve mekanizması konusunda eksiklikler bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Nöromusküler Elektrik Stimulasyonu (NMES) ve üç farklı yoğunluktaki üst ekstremite kuvvet egzersizinin bilişsel işlev ve idrar BDNF (brain-derived neutrophic factor) konsantrasyonu üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya 18 yaş üstü, lisanslı sporcu olan 44 kişi dahil edildi. Çalışmada kontrol (KG), sham (SG), NMES (NG), düşük (DG), orta (OG) ve yüksek yoğunluklu kuvvet egzersizi (YG) olmak üzere toplam 6 grup oluşturuldu. Farklı yoğunluklarda egzersiz programları, 1 maksimum tekrar düzeyleri dikkate alınarak ve biceps curl kullanılarak bireysel olarak oluşturuldu. NMES uygulaması biceps kası üzerinden ve klasik protokol kullanılarak uygulandı. Katılımcılardan önce dinlenim kas kuvveti bilişsel işlev, idrar BDNF ve kreatinin ölçümleri alındı, 10. seanstan sonra tüm ölçümler tekrarlanmıştır. Bilişsel değerlendirmede genişletilmiş Stroop testi uygulandı, idrar BDNF ve kreatinin düzeyleri ELISA kiti ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Previous studies showed that the positive effect of exercise on cognitive function, however, there is a lack of literature results on the effect and mechanism of different muscular exercise practices on various components of cognitive function. This study aimed to evaluate the effect of Neuromuscular Electrical Stimulation (NMES) and upper extremity strength exercises of three different intensities on cognitive function and urinary BDNF (brain-derived neutrophic factor) concentration. Method: A total of 44 licensed athletes over the age of 18 were included in the study. In the study, a total of 6 groups were formed as control (CG), sham (SG), NMES (NG), low- (LG), medium- (MG), and high-intensity strength exercise (HG). Exercise programs of different intensities were created individually using biceps curls, taking into account 1 maximum reps. NMES was administered over the biceps muscle and using the classical protocol. Resting muscle strength, cognitive function, urinary BDNF, and creatinine measurements were taken before the interventions, and all measurements were repeated after the 10th session. An extended Stroop test was used in the cognitive evaluation, and urine BDNF and creatinine levels were evaluated by using the ELISA kit.