Mevcut binaların deprem açısından incelenmesi
Examining of structures due to earthquake
  1. Tez No: 57050
  2. Yazar: ADEM SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Büyük bir bölümü deprem kuşağında olan ülkemiz son üç yılda Erzincan ve Dinar depremlerini yaşadı. Bunun sonunda önemli düzeyde ekonomik kaybın ve can kaybının olduğu deprem bölgelerindeki yapıların, depreme dayanıklı olarak inşaa edilmediği gerçeği ortaya çıktı. Bir afet sonrasında hizmet görecek olan kamu binalarının da hasar görmesi, bu binalar ile ilgili ön araştırmanın gerekli olduğu sonucunu doğurmuştur. Halk arasında sembol bina olarak bilinen kamu binalarının deprem davranışının ne olacağının bilinmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, mevcut binaların deprem dayanımlarının araştırılması yapılmıştır. Ayrıca Denizli ilinin depremselliği ele alınmıştır. 13 Mart 1992 Erzincan ve 1 Ekim 1995 Dinar depremlerinde hasar gören binalar ve hasar nedenleri üzerinde durulmuştur. Mevcut binaların deprem dayanımlarının tespitinde izlenecek yol ele alınmıştır. Tespit edilen bazı binalar incelenmiştir. İncelemede beton basınç dayanımları ve taşıyıcı sistemin uygunluğu ele alınmıştır. Sonuçta, elde edilen değerler yorumlanarak öneriler getirilmiştir. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY An important part of Turkey is in the earthquake zone. In the last tree years, 13 march 1992 Erzincan and 1 October 1995 Dinar earthquakes have occurred. Some important economical and vital loses after these earthquakes showed that the buildings had not been built according to the related standards. Many masonry and reinforced concrete buildings in Dinar were damaged by the earthquake of 6th Richter magnitude. In this study.. earthquake resistance of.existent structures is researhed. Additionally, earthquake characteristics of Denizli are studied. Structures which are damaged in 13 March 1992 Erzincan and 1 October 1 995 Dinar earthquakes are examined and couses of failure are investigated. The procedure for determination of earthquake resistance of existent structures is studied. Some selected structures are examined. Compression resistance of concrete and compatibility of structural design are taken into account. As a result, propositions are listed by evaluating obtained conclusions. XIV