Foaming of highly-crystalline PLLA films with CO2-philic hybrid liquid cell nucleators
CO2 ile uyumlu hibrit sıvı por indükleyici içeren yüksek kristaliniteye sahip PLLA filmlerinin köpükleştirilmesi
- Tez No: 570527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇERAĞ DİLEK HACIHABİBOĞLU, PROF. DR. NESRİN HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İlaç taşıma uygulamalarında kullanılacak polimerik yapılar eldesi için poli(L-laktik asit) (PLLA)'in CO2-uyumlu katkı maddeleriyle kompozitleri süperkritik CO2 (scCO2) ile köpükleştirildi. Yüksek kristalinitedeki PLLA'nın (>%45), süperkritik CO2 ile köpükleştirilmesi genellikle erime noktasına yakın yüksek işleme sıcaklıkları (~450 K) ve 20 MPa veya üzeri basınçlar gerektirir. Bu çalışmada, doygunluk sıcaklığını düşürmek, homojen dağılımlı gözeneklere sahip ve esnek PLLA filmleri elde etmek için, iki farklı CO2-uyumlu organik-inorganik hibrit sıvı POSS (isooctyl POSS ve methacrylisooctyl POSS) gözenek indükleyici olarak kullanıldı. Kompozitlere scCO2 köpükleştirme işlemi uygulanmadan önce bile, polimerin bu katkı maddeleriyle çözelti dökümünden gözenekli ince filmler elde edildi. Aynı zamanda, bu filmlerin scCO2 ile 313 K ve 21 MPa'da işlenmesi gözenek yoğunluğunu artırdı. Ayrıca kullanılan yeni CO2-uyumlu gözenek indükleyiciler sayesinde yüksek kristalinitedeki PLLA kompozit filmlerinin (>45%) köpükleştirilmesi düşük sıcaklıkta gerçekleşti. scCO2 işlemesi yüksek kristaliniteye sahip gözenekli PLLA filmlerinin elastik modülüs ve Tg gibi mekanik ve termal özelliklerini geliştirdi. Kompozit filmlerin scCO2 ile işlenmesi aynı zamanda gözenek indükleyicilerin büyük kısmının matriks içinden özütlenmesini sağladı. Model antibiyotik (Ceftriaxone Sodium) ile yapılan ilaç salım çalışmaları, gözenekli filmlerin hızlı salım sergilediği ve lokal antibiyotik uygulamaları için uygun olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Supercritical CO2 (scCO2) foaming of poly(L-lactic acid) (PLLA) composites with CO2-philic additives was carried out to obtain polymeric matrices as carriers for drug delivery applications. Highly crystalline PLLA (>45%) generally requires high processing temperatures close to its melting point (~450 K), and pressures about or over 20 MPa for foaming with scCO2. In this study, in order to decrease the saturation temperature and obtain ductile PLLA films with homogeneously distributed uniform porosity, two different novel CO2-philic organic-inorganic hybrid liquid POSS (isooctyl POSS and methacrylisooctyl POSS) were used as cell nucleators. Porous thin films were obtained by the solvent-casting of the polymer with these additives even prior to scCO2 foaming of composites. Meanwhile, scCO2 processing of these films at 313 K and 21 MPa, increased the pore density. Also, foaming of highly crystalline PLLA composite films (>45%) was achieved at low temperature with the help of two novel CO2-philic components used as cell nucleators. scCO2 processing enhanced the mechanical and thermal properties such as elastic modulus and Tg of the highly-crystalline PLLA porous films. scCO2 processing of composite films also allowed extraction of almost all cell nucleator from matrices. Drug release studies with a model antibiotic (Ceftriaxone Sodium) showed that the porous films exhibit burst release characteristics, which is suitable for local antibiotic applications.