Kahramanmaraş ili Afşin ilçesinde şeker pancarı üreten tarım işletmelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of sugar beet production in Afşin district of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 570529
  2. Yazar: İBRAHİM GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BURAK AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Türkiye'de şeker pancarından şeker üretimi Cumhuriyetin ilanından önce Osmanlı İmparatorluğu Tanzimat dönemi ile başlamış ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ile birlikte şeker sanayiine büyük önem verilmiştir. Şeker pancarı üretimi, şeker arzını karşılaması ve yan ürünleri ile de hayvan beslenmesine sağladığı katkıdan dolayı ülke ekonomisinde önemli bir rol üslenmektedir. Araştırmanın amacı Kahramanmaraş İli Afşin ilçesinde şeker pancarı yetiştiren işletmelerin ekonomik analizinin yapılmasıdır. Bu kapsamda işletmelerin sosyo demografik özellikleri ortaya konularak şeker pancarı üretim faaliyetine ait maliyet analizi yapılmıştır. Araştırma 2018 yılı üretim dönemini kapsamaktadır. Araştırmanın materyalini Kahramanmaraş ili Afşin ilçesinde toplam 95 şeker pancarı üreticisinden yüz yüze anket çalışması ile elde edilen veriler oluşturmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre üreticilerin yaş ortalaması 47.3 yıl olup, ortalama 23.24 yıldır şeker pancarı üretmektedirler. Üreticilerin elde ettiği ortalama verim 8844.21 kg/da, brüt üretim değeri dekara 2280.35 TL'dir. Üreticilerin üretim masrafları toplamı 1271.99 TL/da, net kar 1008.36 TL/da ve nispi kar 1.79 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, before the proclamation of Republic, sugar production from sugar beet began in the Tanzimat period of the Ottoman Empire. After the establishment of the Republic of Turkey is given great importance to the sugar beet production together with the sugar industry. Sugar beet production has an essential role in the national economy due to its supply of sugar and its contribution to animal nutrition through by- its products. The research aims to make an economic analysis of sugar production in Afşin district of Kahramanmaraş province. In this context, socio-demographic characteristics of the sugar beet farms were determined, and cost analysis of sugar beet production was performed. The research is conducted in 2018 production period. The material of the study is the data obtained from face to face surveys from 95 sugar beet producers in Afşin district of Kahramanmaraş province. According to the results, the average age of the producers is 47.3 years, and they have been producing sugar beet for 23.24 years. The average yield is 8844.21 kg/da, and the gross production value is 2280.35 TL per decare. The production costs, the net profit and the rational profit calculated as 1271.99 TL/da, 1008.36 TL/da is 1.79, respectively.