Denizli-İzmir arasındaki yük taşımacılığının konteynerleşebilirliğinin araştırılması ve Denizli konteyner kara terminali planlaması
An examination of load carrying with contaniers from Denizli to İzmir and planning of terrestrial contanier station of Denizli
  1. Tez No: 57053
  2. Yazar: SONER HALDENBİLEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ALYANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Ülkemizde son yıllarda sanayinin gelişmesi ve Dünya Piyasaları ile rekabet edebilecek düzeye gelmesiyle ihracat rakamlarında artışlar görülmektedir. İhracatta üretilen malın standartlarının yanında, malın üreticiden tüketiciye ulaşana kadar geçen sürede yapılan taşımacılığın niteliği de önem kazanmıştır. Bu amaçla 20. yüzyılın ikinci yarısında Dünya' da bir kombine taşımacılık sistemi olan konteyner taşımacılığı gelişmiş ve hızla yayılmıştır. Hız, güvenlik, hasar oranlan ve zaman kazancı gibi ulaşım öğeleri üstünde büyük yararlar sağlayan bu sistem ülkemizde de hızla gelişme göstermekte, ancak yeterli altyapı bulunmadığı için liman kentleri dışında yaygın olarak kullanılamamaktadır. Bu çalışmayla ülkemizin toplam ihracatı içinde % 6' a yakın bir payı bulunan Denizli ili için bir konteyner kara terminali planlanarak ihraç ürünlerinin üretim noktasından başlıyarak konteynerlerle taşınmasının bölgenin genel ulaşımına ve ekonomisine getirdiği katkıların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Denizli' deki ihracatın önümüzdeki 20 yıl içinde nasıl bir gelişme göstereceği incelenmiş, yıllık ihracat rakamları ( ton/yıl ) bulunarak, elde edilen veriler doğrultusunda sanayi alanlarının il içindeki dağılışı da dikkate alınmış, demiryolu taşımacılığının aktif hale getirilmesi düşünülerek konteyner kara terminali planlanmıştır. Yapılan anket ve çalışmalar değerlendirilerek bu sistemin hayata geçirilmesi ile taşımacılıkta ve üretimde ne gibi yararlar sağlıyacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Exporting profits are increasing by industrial developing in recent years in our country. Besides the quality of goods, the characterisric of transportation from the producer to the consumer is important. So, in the second half of the 20 th. century container transportation developed and spread increasingly. Container transportation advantages on the components of transportation like speed, security and damege ratios so, this kind of transportation is spreading in our country. But due to the insufficeint infrastructure, only port cities can use this system. By this study a terrestrial container station planned for the city Denizli which provides the % 6 of the total export of our country. In the study how the exporting will develop in 20 years in Denizli, is examined. A terrestrial containers station planned by using obtained data. In case of planned station works what kind of profits can be obtained was determined. IX