İğdir Köyü (Acıgöl-Burdur) civarının jeolojik ve petrografik incelenmesi
The İgdir of village (Acıgöl-Burdur) of environmental geological and petrographic examinite
  1. Tez No: 57054
  2. Yazar: AYŞE DİDEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET İnceleme alanında tesbit edilen birimlerin yaşlıdan gence doğru sıralanımı şöyledir: Yeşilova ofiyoliti(Geç Jura-Erken Kretase?), iğdir Metamorfikleri(Üst Kretase?), Kızılcadağ Melanjı(Üst Kretase), Kumtaşı/Şeyl/Kırmızı kireçtaşı birimi(Üst Kretase-Üst meastrihtiyen?), Dolomitik kireçtaşı ve kireçtaşı(Orta-Üst Triyas), gri kireçtaşı(Üst Triyas-Liyas?), Gri mikritik kireçtaşı(Dogger-Meastrihtiyen?), Pliyosen kırıntılı çökeller, kuvaterner eski alüvyonlar, yeni alüvyonlar ve yamaç molozlarıdır. İnceleme alanında Meastrihtiyen yaşlı kumtaşı, şeyi, kireçtaşı ile Senozoyik yaşlı kırıntılı çökeller otokton konumda bulunmaktadır. Diğer birimler üst üste gelmiş tektonik dilimler şeklindedir. Ofiyolitik seri(Yeşilova Ofiyoliti), tektonitler(harzburjit, dünit, kromit) ve bunları kesen damar kayaçlar(diyorit, gabro, piroksenit)'den oluşmuştur. Ve eksik dizi karakterli ofîyolit topluluğunu oluşturmaktadır. Metamorfik seri(iğdir Metamorfîkleri), ofiyolitin tabanında yeralan bir metamorfik tektonik dilimdir. Başlıca; Granatlı amfibolit, amfibolit, kuvarsit, mikaşist ve mermerden oluşmaktadır. Bu birimin metamorfizma yaşı, Alt Kretase'dir(âi). Serpantinit, çamurtaşı, radyolarit ve kum matriksten oluşan Üst Meastrihtiyen yaşlı Ofiyolitik Melanj(Kızılcadağ Melanjı), ofiyolitik seriye ait bloklar ve Jura-kretase yaşlı kireçtaşlarından oluşur. Orta-Üst Triyas yaşlı Dolomitik kireçtaşı ve kireçtaşı ile Üst Triyas-Liyas? yaşlı gri kireçtaşları ofiyolitik melanj üzerinde yataya yakın tektonik bir dokanakla yeralır. Ancak, Dogger-Meastrihtiyen? yaşlı gri mikritik kireçtaşları Üst Meastrihtiyen yaşlı kumtaşı-şeyl- kırmızı kireçtaşı birimi üzerine yataya yalan tektonik dokanaklı olarak bulunur. Senozoyik yaşlı kırıntılı çökeller, alttaki tüm birimler üzerinde açısal uyumsuzlukla gelmektedir. Bölge Geç Miyosenden sonra oluşan, tektonik rejimin etkisinde kalmıştır. Çalışma alanında, KB-GD doğrultum normal fay takımları gelişmiştir. Ancak, bölgede K-G, D-B, KB-GD, GB-KD doğrultulu normal fay takımlarıda gelişmiştir. Halen bölge tektonik yönden aktif bir bölgedir. Ekonomik olarak, dünitik zonlarda küçük kromit oluşumları yeralmaktadır. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY Different lithological units of sedimanteiy series in the study area followed from the oldest one to the youngest are given below, The Yeşilova of Ophiolit(Lower Createce-Upper Jurassic), the iğdir of Metamorphic(Lower Cretace), the kralcadağ of Melange(Upper Cretace), red limestones/shell-clay(Upper Createce- Upper Meastrihtien?), Midle/Upper Triassic dolomites, limestones, Upper Triassic-Lower Cretaceous limestones, pelagic limestones and turbidities limestones, Jurassic-Upper Crateceous limestones, Pliocene conglomerates-sandstones-shell, PlioQaterner conglomerates and Qaternary exhibits old and young alluvium, alluvium fan and slope wastes. Ophiolitic series being composed of tectonites and dikes cutting them. Probably they took then- present place tectonically in Lutetian times or at the interval of Campanien times. Tectonic rocks generally consist of harzburgites and a little amount of dunites. The dissemine chromitites surrounded by dunite are also present. There is a gradual transition being in vertical and lateral direction from one to another in these rocks. The proportion of serpantinization in peridotites is low. Serpantinized peridotites and serpantinites are always found along the tectonic zones. Dikes cutting the tectonites rocks consist of gabro, dolerit and pyroxenite. Few small pieces of rodingites are found in tectonized tectonites and serpentinites. In ophiolitic series there are blocks and lenses of metamorphic rocks which consist of amfibolites, quartzites, hornblend-schits and other limestones apperance. During the emplacement of ophiolite, these blocks and lenses were broken and added in to the ophiolitic series from the environment The metamorphism of the ophiolitic series could be assumed as an ocean floor metamorphism Plio-quaternary aged terretrial unit observed as intercalations of conglomerate and sandstone covers ophiolite discordantly. Ophiolites, were transported to the investigated area by the tectonic movements after Eocene. There are a lot of cromite occurences not having economic importance in peridotites and generally in harzburgites. vm