Akıllı şebeke ve şehirlerde su pompa istasyonları için enerjinin verimli yönetimi: İZSU örneği
Energy managament for water pump stations in smart grid and cities: the casa of IZSU
  1. Tez No: 570534
  2. Yazar: CEM GERÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Akıllı çevre sistemleri, yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemleri kullanarak kaynakların etkin ve akıllıca tüketildiği, doğaya saygılı, çevre sorunlarının enaza indirgendiği, kendi kendine yetebilen sürdürebilir yaşam alanları oluşturmayı hedeflemektedir. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin, enerji politikalarında gözettikleri en önemli unsurlardan birisi de enerji verimliliğini arttırmak, enerji yoğunluğunu azaltmak ve enerji tasarrufuna özen göstermektir. Çağdaş enerji politikalarında hedef, yalnızca kişi başına kullanılan enerji ya da elektrik tüketim miktarını arttırmak değil, enerjiyi en verimli biçimde kullanabilecek sistemleri geliştirerek, en az enerji harcaması ile en fazla enerjiyi üretebilecek, iletecek ve tüketecek yapıyı kurabilmektir. Türkiye'de tüketilen elektrik enerjisinin %47,12'si sanayide kullanılmaktadır. Bu oranın %67'si elektrik motorlarında tüketilmektedir. Pompalar gibi akış üreten cihazlar genellikle hız ayarı olmadan kullanılmaktadırlar. Bunun yerine akış, geleneksel metotlarla valf vb. ekipmanlar yardımı ile kontrol altına alınmaktadır. Akış değişkeni motor hızıyla kontrol edilmediğinde, motor sürekli tam hızda çalışır. Pompaların hizmet verdikleri sistemlerin azami debiye nadiren ihtiyaç duymaları yüzünden, hız ayarsız bir sistem çoğu zaman önemli miktarda enerjiyi boşa kullanmaktadır. Frekans Konvertörü ile motor hızının ayarlanması sisteme göre değişmekle beraber %70'e varan bir enerji tasarruf imkânı sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Göksu ve Yahşelli pompa istasyonlarının enerji verimliliğinin sağlanmasına yönelik analiz gerçekleştirilmiştir. Mevcut durum ve önerilen enerji verimli sistem için bir öngörü oluşturulmuş ve çalışmanın sonuçları akıllı şebekelerde enerjinin yönetimi konusu ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smart environmental systems aim at,with using innovator and sustainable methods, creating self-sufficient sustainable living spaces that sources are consumed effective and wisely,respectful to nature and environmental problems are minimized. One of the most important element of the developed countries of the world at the subject of their energy policies is improve to energy efficieny, reduce the energy density and consider the energy saving. The target in contemporary energy policies not only increase the energy used per person or electricity consumption but also can establish the structure that can generate the most energy with the minimal energy expenditure by improving the energy-efficient system. 47,12 % of the electric energy consumed in Turkey is used in industry. 67 % of this rate is consumed in electric motors. Flow generating devices such as pomps are used generally without speed adjustment. Instead of this, the flow is controlled by traditional methods with equipment such as valves. The flow variable is not controlled by motor speed, the motor runs continuosly at full speed. Because of the systems that the pumps serve rarely require maximum flow. A system without speed adjustment often wastes a significant amount of energy. Adjusting the motor speed with frequency converter varies according to the system and on the other hand it offers an energy saving possibility approximately up to 70 %. In this thesis, the analysis was carried out to ensure the energy efficiency of the pumping stations that is located in Göksu and Yahşelli, İzmir Metropolitan Municipality, IZSU. For current state and for suggested energy efficiency system,a foresight has been established and results of the study have been related to the management of energy in smart grid.