ABC algoritması kullanılarak kosinüs modüleli süzgeçbankalarının tasarımı
Cosine modulated filter bank design using ABC algorithm
- Tez No: 570539
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN KARABOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kosinüs Modüleli Süzgeç Bankaları tasarımlarının kolaylığı, uygulamalarının basit olması ve gerçel süzgeç katsayılarının olması sebebiyle süzgeç bankaları içinde sıklıkla tercih edilirler. Kosinüs modüleli süzgeç bankaları, ses, görüntü ve video işleme, biyomedikal işaret işleme, çapraz çoğullayıcılar vb. gibi birçok alanda geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Bu tez çalışmasında kosinüs modüleli süzgeç bankası tasarımı için üç farklı yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntemlerden ilkinde iki farklı ayarlanabilir pencere fonksiyonunun kaskat kullanımına dayalı bir tasarım yer almaktadır. Ayarlanabilir pencere fonksiyonu olarak Kaiser ve Gaussian pencereleri seçilmiştir. Önerilen ikinci yöntemde tek bir pencere fonksiyonu ve ABC algoritması kullanılmıştır. Pencere fonksiyonunun ayarlanabilir parametresi ve tasarlanan prototip süzgecin kesim frekansı, ABC algoritması kullanılarak optimize edilmiştir. Önerilen üçüncü yöntemde ise ikinci yöntemde kullanılan amaç fonksiyonu değiştirilmiş ve yine sezgisel algoritmalar kullanılmıştır. Kosinüs Modüleli Süzgeç Bankası tasarımı için ABC, PSO ve DE olmak üzere üç farklı sezgisel algoritma kullanımı tercih edilmiştir. Bu algoritmalarla dört farklı kanal için tasarlanan süzgeç bankalarına ait sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre önerilen kaskat yapının literatürdeki benzerlerine göre daha iyi performansa sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cosine Modulated Filter Banks are frequently preffered among filter banks because of their ease of design, simple application and real filter coefficients. Cosine modulated filter banks have a wide range of applications in many fields such as audio, video and image processing, biomedical signal processing, transmultiplexers etc. In this thesis, three different methods are proposed for the design of cosine modulated filter bank. In the first proposed method, a design based on the cascade use of two different adjustable window functions is provided. Kaiser and Gaussian windows are selected as the adjustable window function. In the second proposed method, only one window function and ABC Algorithm are used. The adjustable parameter of the window function and the cut-off frequency of the designed prototype filter are optimized using the ABC Algorithm. In the third proposed method, the objective function used in the second method was changed and heuristic algorithms were used. Three different heuristic algorithms, ABC, PSO and DE, are selected for the design of the Cosine Modulated Filter Bank. The results of the filter banks designed for four different channel numbers with the selected algorithms are presented comparatively. According to the results, it is seen that the proposed cascade structure has better performance parameters compared to the ones in the literature.