Kilo kontrol danışmanlığı alan bireylerin egzersiz uyumunu engelleyen faktörler
Factors disrupting exercise compliance in individuals receiving weight control counseling
- Tez No: 570548
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kilo kontrol danışmanlığı alan bireylerde egzersiz uyumunu engelleyen faktörleri belirlemektir. Çalışma sonunda egzersiz uyum ve devamlılığının artırılmasına yönelik önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniğinde kesitsel bir araştırma olarak yürütüldü. Ön çalışması yapılarak araştırmacılar tarafından literatür eşliğinden hazırlanan anket formu ile katılımcıların sosyodemografik özelliklerinin yanı sıra egzersiz yapmayı/sürdürmeyi engelleyen faktörleri değerlendirildi. Etik kurul onayı alındı. Toplam 384 katılımcının verileri analiz edildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 29,0 (IQR: 23.0-41.0 ) yıldı ve %78,6'sı kadındı. Katılımcıların % 92,7' sinin (n=356) egzersiz yapmadığı tespit edildi. Düzenli egzersiz yapmayı/sürdürmeyi engelleyen nedenler sorgulandığında katılımcıların %62,2'si üşenme nedenini belirttiler. Yeterli vakit yokluğu (% 50,8) ve egzersizi sürdürme zorluğu (% 46,4) diğer iki önemli neden olarak tespit edildi. Egzersizin faydasına inanmıyorum seçeneğini işaretleyenlerin oranı %1,0'dı. Katılımcılardan egzersiz yapmama nedenlerini sıralamaları istenildiğinde üşenme %40,4 oranla ilk sıradaydı. Sonuç: Katılımcıların neredeyse tamamının egzersiz yapmadığı görülmüştür. Egzersizin faydasına inanmayan katılımcıların çok az olması (%1,0) toplum yönelimli çalışmaların kişi merkezli programlarla birleştirildiğinde başarının çok üst düzeylere çıkabileceğini düşündürmesi açısından umut vericidir. Egzersize engel en önemli nedenin üşenme olduğu saptanmıştır. Bu bağlamda bireylerin egzersiz ve sağlık üzerindeki olumlu etkileri konusunda bilinçlendirilmesi ve fiziksel aktivite düzeylerinin arttırılması için motivasyonlarının sağlanması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the factors that prevent exercise compliance in individuals receiving weight control counseling. At the end of the study, it was aimed to develop recommendations for increasing exercise compliance and continuity. Method: This study was carried out as a cross-sectional study in Karadeniz Technical University Family Medicine outpatient clinic. preliminary study was conducted with 20 people. The sociodemographic characteristics of the participants and the factors that prevent exercise compliance / exercise continuity were evaluated with the questionnaire form prepared with the literature. Ethics committee approval was received. Data of 384 participants were analyzed. Results: The median of the participants was 29 (IQR: 23.0-41.0) years and 78.6% of the participants were women. It was found that 92.7% (n = 356) of the participants did not exercise. When the causes that prevented exercise compliance / exercise continuity were questioned, laziness was the most frequent reason with 62.2%. Lack of adequate time (50.8%) and difficulty in maintaining exercise (46.4%) were detected as two other important causes. The percentage of people who chose the option I do not believe in the benefit of exercise was 1.0%. When the participants were asked to rank the first three among the reasons, laziness was the most common cause with 40.4%. Conclusion: We are detected that, almost all of the participants did not exercise. Participants who did not believe in the benefit of exercise were very few (1.0%). This was promising in terms of suggesting that success could go to very high levels when community-oriented studies were combined with person-based programs. In this study, the most important reason of non-exercise was found to be laziness. In this context, it will be beneficial to raise awareness of the positive effects of individuals on exercise and health and to provide motivation for increasing physical activity levels.