Arduino ile suyun fiziksel parametrelerinden sıcaklık, ph ve bulanıklık verilerini ölçen taşınabilir bir laboratuvar ortamının kurulması ve boi'nin ölçülmesi
The creation of portable laboratory that measures temperature, ph and turbidity datas from the physical parameters of water with arduino and measure of bod
- Tez No: 570574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAZIM YETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, suyun fiziksel özelliklerinden sıcaklık, pH ve bulanıklık verilerinin anlık olarak ölçülmesini sağlayan Arduino programlama temelli taşınabilir bir laboratuvar ortamı oluşturulmuştur. Dünyada son yıllarda Arduino ile gerçekleştirilen birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak ülkemizde literatür taraması yapıldığında Arduino ile Çevre Mühendisliği alanında yapılmış herhangi bir çalışmaya rastlanılmamaktadır. Arduino genel olarak programlama dili kavranabildiği ve dinamik yapısı çözüldüğü takdirde çalışmanın uygulanabileceği programlanabilir entegre devrelerdir. Geniş bir kütüphane içeriğine sahip olup bu durum kullanımını kolaylaştırmaktadır. Arduino ile programlama yapabilmek için orta derecede C / C+ programlama bilgisine sahip olmak gereklidir. Deney düzeneğinin oluşturulmasında kullanılan ekipmanlar sıcaklık ölçümü için kullanılan DS18B20 hariç analog özelliktedir. Arduino kart için Mega 2560, sıcaklık ölçümü için DS18B20 sıcaklık sensörü, pH ölçümü için DFROBOT markasına ait SEN: SKU0161 analog pH metre sensörü ve bulanıklık ölçümü için ise yine DFROBOT markasına ait SKU: SEN0189 sensör kullanılmıştır. Sensörlerin ölçüm hassasiyeti sıcaklığı, bulanıklılığı ve pH değerleri belli olan numuneler üzerinde test edilmiştir. Sonuç olarak kurulan deney düzeneği ile yapılan çalışmada başarı elde edilmiş olup anlık verilerin elde edilebileceği ve taşınabilir bir laboratuvar ortamı kurulmuş güvenilir sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a portable laboratory environment based on Ardino programming, which provides instant measurement of temperature, pH and turbidity data from the physical properties of water, was created. We have encountered many projects with Arduino in recent years. However, when we do literature survey in our country, we do not encounter any project in the field of Environmental Engineering with Arduino. Arduino is an easy-to-use programming language and is designed based on our imagination. To be able to program with Arduino, it is enough to have the knowledge of C / C++. The equipment used in the creation of the experiment appa-ratus is analog-to-analog except DS18B20, which is used for temperature measure-ment. The Arduino Mega 2560 card, temperature sensor DS18B20 for temperature measurement, pH measurement of DFROBOT brand DFROBOT analog pH meter and turbidity sensor for measurement SKU0161 brand SKU: SEN0189 sensor was used. Sensors measurement accuracy temperature, turbidity and pH values have been tested on certain samples. As a result, the project was designed with the experimental design and the reliable results were obtained by obtaining instant data and establishing a portable laboratory environment.