Fransa'da olağanüstü hal: 2015-2017 döneminde uygulanan istisnai rejim
State of emergency in France: State of exception in the period 2015-2017
- Tez No: 570618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
2015 yılında meydana gelen terör saldırılarıyla Fransa'da ilân edilen olağanüstü halin ne anlama geldiği tartışılmaya başlanmış ve rejim, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkede benzer uygulamalarla karşılaştırılmıştır. İnsan haklarının sınırlandırılması ve durdurulması ile hukuk devleti ilkesine aykırı uygulamaların yaygınlaşması, Fransa örneğine öğretide daha fazla yer verilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu çalışmada Fransa'da 2015-2017 döneminde uygulanan olağanüstü hal (état d'urgence) rejimi; hukukî dayanakları, temel hak ve özgürlüklere getirilen sınırlamalar ve yargı denetimiyle birlikte incelenmiştir. Olağanüstü halin diğer istisna hallerinden farklılığı göz önünde bulundurularak kendine özgü yapısı ele alınmış, özellikle olağanüstü hal rejiminin anayasalaşması ile terörle mücadeleye ilişkin yeni düzenlemelerle olağanüstü hal tedbirlerinin olağan düzene entegre edilmesinin hukuk devletine etkisi tartışılmıştır. Tezimizde Fransa'da değişken bir olağanüstü hal rejimi söz konusu olduğundan 2015 ve 2017 yılları arasındaki dönem esas alınmış, Anayasa'da bulunmayan olağanüstü hal rejimine ilişkin araştırmalar Olağanüstü Hale İlişkin Kanun'un getirdiği düzenlemeler ekseninde yapılmıştır. Bununla birlikte insan haklarına ilişkin tartışmaların yoğunlaştığı hususlara ağırlık verilmiş, rejimin olağanlaşmasının yaratacağı sakıncalar irdelenmiştir. İnsan haklarının korunması için hukuk devletinin öneminden hareketle, olağanüstü hal rejiminin anayasalaşması ve terörle mücadele kanunuyla getirilen düzenlemeler ele alınmıştır. Çalışmada, Fransa'da olağanüstü halin 2015-2017 dönemiyle sınırlı kalmadığı ve günümüzde şeklî anlamda olmasa da fiilen sürdüğü savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the November 2015 terror attacks in Paris and declaration of state of emergency in France, legal explanation of state of emergency has been subject to several debates. French regime of emergency has been compared with similar practices in various countries, including Turkey. In this respect, restrictions or even suspension of human rights and practices contradicting the principle of rule of law necessitate a further doctrinal research on the example of France. In this study, state of emergency (état d'urgence) implemented between the years of 2015 and 2017 is analyzed through its legal sources, restrictions of human rights and judicial control. In the view of the fact that state of emergency and other states of exception constitute completely different regimes, specific characteristics of state of emergency are observed and the impact of constitutionalisation and anti-terror law on rule of law is argued. Due to chronological variances of the emergency regime in France, our thesis bases on the period between 2015-2017 and the Law on State of Emergency, as the emergency regime has not been constitutionalized. In addition to this, debates concerning human rights and risk of a permanent state of emergency are questioned. With reference to importance of rule of law in protection of human rights, constitutionalisation of state of emergency and anti-terror law has been analyzed. In this study, it is argued that French state of emergency between 2015 and 2017 has not been limited to this period of time but has still been de facto implemented.