Anadolu tanrıçalarının çağdaş Türk resmine etkisi
The effect of Anatolian goddesses on contemporary Turkish painting
- Tez No: 570619
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Anadolu tanrıçalarının çağdaş Türk resmine etkilerini problem olarak ele almaktadır. Dolayısıyla çalışmanın amacı, Anadolu tanrıçalarının Türk resmine etkisini, bu etkinin boyutlarını ve mahiyetini ortaya koymaktır. Anadolu kültürünü etkileyen mitolojilerin diğer bütün modern sanatlarda olduğu gibi çağdaş Türk resmindeki etkisini ortaya koymak önemli olacaktır. Ayrıca söz konusu sanatsal etkinin belirlenmesi; sanat tarihi, arkeoloji, moda tasarımı ve güzel sanatların diğer tüm alanlarında faydalı olacağı düşünülerek bu çalışma yapılmıştır. Çağdaş Türk resminden 1950–1980 tarihleri arasında bulunan sanatçılar ve resimleri incelenmektedir. Betimsel tarama modelindeki bu çalışmada önce bir literatür taraması yapılarak, konuyla ilgili kaynaklara ve eserlere ulaşılmıştır. Bilahare resimlerinde tanrıça motiflerine yer veren çağdaş Türk ressamları ve eserleri belirlenerek incelenmiştir. Veri toplama aşamasında ressamların örneklem oluşturacak resimlerin seçiminde kataloglar taranması ile elde edilmiştir. Eserlerine akseden sosyokültürel etkiler; resimlerin, üslup, karakter, içerik, malzeme ve uygulama yöntemi bakımından analiz edilmiştir. Resimlerin bu yönlerinin ortaya konulması, onlardaki tanrıça etkisinin belirlenmesinde önemli olacaktır. Uygulamalarındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilerek tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study considers the effects of Anatolian goddesses on contemporary Turkish painting as a problem. Therefore, the aim of this study is to determine the impact of Anatolian goddesses on Turkish painting and the extent and nature of this influence. It will be important to reveal the influence of the mythologies that affect the Anatolian culture in contemporary Turkish painting as in all other modern arts. Also, determining the artistic effect; This study has been carried out considering that it will be useful in art history, archeology, fashion design and all other fields of fine arts. From contemporary Turkish painting, the artists and their paintings between 1950-1980 are examined. In this study in descriptive screening model, firstly a literature review was made and related resources and works were obtained. Afterwards, the works of contemporary Turkish painters and their works which have included goddess motifs were determined and examined. At the data collection stage, it was obtained by scanning the catalogs in the selection of the paintings to be sampled by the painters. Sociocultural impacts accented to his work; It was analyzed in terms of style, style, character, content, material and application method. These aspects of the paintings will be important in determining the Goddess influence. Similarities and differences in their applications have been identified and ıt was tried to be discussed.