XX. Yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri'nde Selefîlik
Salafism in the United States in the 20th Century
- Tez No: 570620
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
XX. yüzyıl, İslâm bünyesinde birçok dinî-siyâsî hareketlerin yaşandığı bir dönemdir. İslâm bünyesinde gerçekleşen ve Selefî düşünce tarzından büyük ölçüde etkilenen hareketler, gelişen teknoloji sayesinde dünyanın her köşesinde etkisini göstermiştir. Bu yayılma sürecinin etkisiyle Selefîlik, Batı'da başta İslâmî kökencilik olmak üzere İslamcılık, Vehhâbîlik gibi pek çok diğer kavramla siyâsî menfaatler gözetilerek özdeşleştirilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Selefîlerinin ise kendilerini Selefîliğin yanı sıra, İslâmî kökenci, Ehl-i Âsâr, Ehl-i Hadîs ve Vehhâbî olarak anmaktadırlar. Suudî Arabistan tarafından XX. yüzyılın ikinci çeyreğinden itibaren yumuşak güç olarak kullanılan Selefîlik, hem Suudî Arabistan desteğiyle hem de gelişen teknoloji vasıtasıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk aşamada Afro-Amerikanlar arasında yer edinmiştir. Afro-Amerikan nüfusla birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nde varlık sahasına giren Selefîlik ilk etapta Amerikan hapishanelerinde bulunan Afro-Amerikan nüfus tarafından rağbet görmüş, ardından bünyesine eğitim düzeyi daha yüksek farklı ırklardan bireyleri de almıştır. Amerika Birleşik Devletleri'nde Selefî söylem, geneli itibarıyla Vehhâbî ulemanın tekelinde şekillenmektedir. Bu nedenle, Selefî çevrelerde İbn Teymiyye ve Muhammed b. Abdülvehhâb'a karşı aşırı bir saygı ve hürmet söz konusudur. Selefîlerin kendilerini kurtuluşa eren fırka olarak kabul etmeleri, Selefîlik dışında kalan diğer mezheplere ve topluluklara tekfirci, savunmacı ve eleştirel bir söylem geliştirmelerine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
20th century is a period in which many religious-political movements in Islam are experienced. The movements, which were realized within the body of Islam and which were greatly affected by the Salafist way of thinking, took effect in every corner of the world by virtue of the developing technology. As a result of this spreading process Salafism, by taking into consideration the political interests, has been identified with many other concepts such as Islamic fundamentalism, Islamism and Wahhabism in the West. Salafis of the United States are also referred to themselves as Islamic fundamentalist, Ahl al-Âsâr, Ahl- al-Hadith and Wahhabîs in addition to Salafî. Salafism has been used as soft power by Saudi Arabia as of the second quarter of the 20th centruy, placed in the United States among African-Americans at first stage through both support of Saudi Arabia and developing technology. Salafism, which come into the existence in the United States along with African-American population, firstly found approval from the African-American population in the American prisons, then it recieved individuals from different races and with higher education. In the United States, the Salafist discourse is shaped in the monopoly of the Wahhabî 'ulamâ. For this reason, there exists an extreme respect and reverence towards Ibn Taymiyyah and Muhammad b. 'Abdulwahhâb. The fact that the Salafis accepted themselves as the salvated party, led them to develop a discretionary, defensive and critical discourse against other sects and communities other than Salafism.