Hayao Miyazaki ve eserlerinin semiyolojik olarak incelenmesi
A semiotic analysis of Hayao Miyazaki's works
- Tez No: 570639
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KORKUT ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma, Miyazaki'nin önemli eserlerini kültürel ve tematikle ilgili göstergelere referanslara dayanarak incelemiştir. Tüm bu oluşumlar araştırılırken yönetmenin eserlerle bağlantılı olduğu düşünüldüğü yaşamına ve erken dönem yaratılarına da değinilir. Dolayısıyla hayatına yön veren tarihi, politik ve inançsal gibi oluşumlara zaman zaman yer verilmiştir. Aynı zamanda yönetmenin kullanmayı tercih ettiği geleneksel animasyon yöntemleriyle teknolojik yöntemlerin yapay durmayarak uyumlu biçimde bütünleştirilerek yaratıcı bir şekilde yeniden tanımlamasına ve görsel kodlarına odaklanılır. Bu kapsamda yönetmenin ufuk açıcı eserlerinin tema temelli analizlerinin yanı sıra belirli yaratıları için özel olarak tasarlanmış araç ve yöntemlerin ve püf noktalarının teknik tabanlı analizleri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes outstanding works of Miyazaki, resting on references to cultural and thematic indications. While all these formations are investigated, his life and his early period creations, which are thought to be connected with the director's works, are touched upon. Hence, from time to time; historical, political, and religious formations that give direction to his life are given place in the study. Along with that, by integrating conventional animation methods and technological methods that the director prefers to use instead of their artificial stance, it is focused on creative re-definition of these methods and their visual codes. Within this framework, thematic-based analysis of eye- opening works of the director as well as technical-based analysis of mediums, methods, and key points that are specially designed for certain creations is presented.