Bitlis İli mutki ilçesinde koyun keçi yetiştiren işletmelerin temel hayvan besleme bilgi düzeylerinin araştırılması
Investigation of basic breeding and animal nutrition knowledge levels of sheep goat breeding enterprises in mutki district of bitlis province
- Tez No: 570693
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT İMİK, PROF. DR. AYTEKİN GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Ülkemizdeki yüksek gıda enflasyonu listesinin ilk sıralarında yer alan kırmızı et fiyatları hayvancılık sektörünün incelenmesini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda yetiştiriciliğinin daha ekonomik olması ve üretilen hayvanın daha hızlı ürüne (kırmızı ete) dönüşebilmesi, dikkatlerin koyun keçi yetiştiriciliğine yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Hayvansal üretimde Türkiye'nin lokomotifi konumundaki Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerden biri olan Bitlis ili Mutki ilçesinde, koyun keçi yetiştiriciliği yapan yetiştiricilerin, koyun keçi yetiştiriciliği ile ilgili temel yetiştiricilik ve hayvan besleme bilgi düzeylerinin, tecrübelerinin, eğitim durumlarının, işletme ölçeklerinin, hayvan yetiştiriciliğinin esas işlerinin olup olmadığının koyun keçi yetiştiriciliği üzerindeki etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmanın ana materyalini Bitlis ili Mutki ilçesinde koyun keçi yetiştiren işletmelerinden yüz yüze anket yolu ile elde edilen orijinal (birincil) veriler oluşturmaktadır. Bitlis ili Mutki ilçesinde koyun keçi yetiştiricilerinin temel yetiştiricilik ve hayvan besleme bilgi düzeylerinin ortaya çıkarılması için temel olan veriler orijinal (birincil) veriler olup koyun keçi yetiştiricileri ile birebir yüz yüze görüşmeye dayalı anket uygulaması ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS.25 istatistik paket programı kullanılmıştır. Kategorik veriler Ki Kare testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Basic Breeding and Animal Nutrition Knowledge Levels of Sheep Goat Breeding Enterprises in Mutki District of Bitlis Province Aim: Red meat prices, which are at the top of the list of high food inflation in our country, make it necessary to examine the livestock sector. In this sense, the fact that the breeding is more economical and the production of the animal to turn into a faster product (red meat) causes attention to concentrate on sheep and goat breeding. Bitlis, which is located in the eastern Anatolia, is the locomotive of the animal production in Turkey and it has been aimed that whether the sheep-goat breeders in this province have the basic farming about the sheep-goat farming or the level of knowledge about it, their experience about it, their educational background are the main task in the animal farming or not and aimed to reveal their effects on the sheep-goat farming. Materials and methods: The main material of this study consists of the original (primary) datas obtained from face-to-face surveys from sheep-goat breeding enterprises in Mutki District of Bitlis Province. The data which is the basis for revealing the basic knowledge of basic breeding and animal nutrition of sheep-goat breeders in Bitlis is orijinal (primary) data and was obtained through a face-to-face interview with sheep-goat breeders. SPSS.25 statistical package program was used for the evaluation of the data. Categorical data were analyzed by Chi Square test. A p value of