Kariyer ve örgütsel bağlılığın çalışanların iş performansı üzerine etkisi: Hizmet sektöründe bir araştırma
The effect of career and organizational commitment on work performance of employees: A study in the service sector
  1. Tez No: 570692
  2. Yazar: MERT ÇAYAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Örgüt içerisinde kariyer olanaklarının ve örgüte bağlılığın çalışanların iş performanslarını ne şekilde etkilediği, bu çalışmanın amacıdır. Bu çalışmada örgütsel bağlılık ve kariyer olanaklarının iş performansına nasıl bir etkisi olduğunu açıklayarak firmaların geleceği için çalışanların iş performansı üzerinde bu iki faktörün nasıl bir etkiye sahip olduğu anlatılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak kariyer bağlılığı ölçeği, örgütsel bağlılık ölçeği ve iş performansı ölçeklerini içeren anket kullanılmış ve iş performansı ile kariyer bağlılığı ve örgütsel bağlılık arasında SPSS paket programı kullanılarak korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda iş performansı ile kariyer bağlılığı ve örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda örgütsel bağlılığın, kariyere kıyasla iş performansına daha yüksek etkisi olduğu saptanmıştır. İş verenler çalışanlara kariyer olanakları sağlamalı, örgürsel bağlılık düzeylerini arttırmaya yönelik faaliyetlerde bulunmalıdır. Çalışanlara piyasadaki şartların ve imkanların üzerinde olanaklar sunulması çalışanların bağlı oldukları kurumlarda devamlılığın sağlanmasında önemli bir etken olmaktadır. Şirketlerin bu faktörlere yatırım yapması uzun vadede verimliliğini arttırmaya ve işgücü kalitesinin kalıcılığı yönünde pozitif sonuçlar almasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show how career opportunities within the organization and organizational loyalty affect employees' work performance. This study explains the effects of organizational loyalty and career opportunities within the organization on work performance and possible impacts of these two factors to the corporations and their related managers. The questionnaire which is used for the study has career loyalty scale, organizational commitment scale, work performance scale sections. SPSS is used for regression and correlation analyses in order understand the relationship between work performance, career loyalty and organizational commitment. Results of the study determines that there is a positive and statistically significant relationship between work performance, career loyalty and organizational commitment. Regression analysis shows that organizational loyalty has a bigger effect on work performance comparing to career. Employers should provide career opportunities to employees and engage in activities to increase organizational commitmentand opportunities. The conditions in the market are an important factor in ensuring that employees are provided with opportunities that are above the continuity in the institutions they are affiliated with. Companies investing in the factors will lead to positive results in terms of long-term quality of workmanship and to increase their productivity in the run.