Amik Ovası erken Tunç Çağı kültürel yapısı
Cultural structure of Amuq Plain in the early Bronz Age
  1. Tez No: 570717
  2. Yazar: FİLİZ DOLĞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çanak-çömleksiz Neolitik Dönemle başlayan Amik Ovası yerleşim sıra düzeni yazılı ve yazısız dönemler boyunca devam etmiş ve şekil değiştirerek günümüze kadar gelmiştir. Ovadaki yoğun yerleşim dokusu bazı gezgin ve arştırmacıların dikkatini çekmiştir. 1930'lu yıllarda başlayan çalışmalar günümüzde gelişen teknoloji ve yeni yöntemlerle devam etmektedir. Bölgenin Erken Tunç Çağına ait stratigrafisi henüz bütünüyle ortaya çıkarılamamış olmasına rağmen yapılan araştırmalar dönemin kültürel gelişimini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Suriye Keşif Heyetinin, bölgenin kronolojik sıralamasını anlamak adına Cüdeyde Höyük, Tell Dhahab, Tell Ta'yinat, Çatal Höyük ve 1940'larda İngiliz ekibi tarafından kazılan Tabara el Akrad Höyüğündeki çalışmalar, dönemin gelişim sürecini izleyebilmemize olanak sağlamıştır. Genellikle çanak çömlek buluntuları üzerinden değerlendirilen gelişim süreci ovanın hangi bölgelerle etkileşim içinde olduğu ve bu bölge kültürlerinden ne kadar etkilendiği izlenebilmiş ve Erken Tunç Çağı'nın ilk evresinden itibaren farklı kültürlerle iletişim içinde olduğu görülen Amik Ovası sakinlerinin, seramik üretimi, tarım, hayvancılık, ticaret gibi ekonomik faaliyetlerle geçimlerini sürdürdükleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The settlement order of the Amuq Plain, which began with a Neolithic Period, continued throughout the written and unwritten periods and has changed to form today. The intensive settlement system in the plain has attracted the attention of some travelers and researchers. The Works that have started in the 1930s are continuing with the new method and have improved technology. Although the stratigraphy of the Early Bronze Age of the region has not yet been fully revealed, the researches have helped us to understand the cultural development of the period. In order to understand the chronological order of the region by the Syrian Expedition, Cüdeyde Höyük, Tell Dhahab, Tell Ta'yinat, Çatal Höyük and Tabara el Akrad Mound excavated by the British team in the 1940s provided us to follow up the development process of the period. The process of development, which is generally evaluated on the pottery finds, can be observed with the regions in which the plain is interacting and how affected the cultures of this region and Amik Plain inhabitants, who have been in contact with different cultures since the first phase of Early Bronze Age, have been observed to continue their live on by means of economic activities such as ceramic production, agriculture, animal husbandry and trade.