Modernist resim sanatında bir tema olarak I. Dünya Savaşı
World War I as a theme in modernist painting
- Tez No: 570718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DİNÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanın kendini ifade etme aracı olarak sanat, tarih boyunca geçmişten günümüze kadar sürekli kendini yenileyerek devam etmiştir. Sanatın bu değişim sürecinde toplumların kültürel, düşünsel ve dinsel etki alanlarının yanında savaşlar da önemli bir yere sahiptir. Sanatı da bu ilkelerden ayrı tutmak mümkün değildir. İlkel toplumlardan modern toplumlara kadar devam eden bir olgu olarak savaş, insanoğlunun varolduğu günden bu güne kadar belleklerde acı ve ölüm ile ilişkilendirilmektedir. Tarihsel süreç içinde en eski örneklerden günümüze kadarki zamana bakıldığında savaş teması sanatta ele alınan temaların başında gelmektedir. Özellikle yönetime karşı bir tavır içinde olan sanatçılar, belge niteliği taşıyan savaş temasını insanlık tarihi adına bir uyarı niteliğinde kullanmışlardır. Bu eserler ayrıca bir belge niteliği de taşımaktadır. 15.yy.'ın sonlarından itibaren pek çok sanatçının, eserlerinde savaş temasına yer verdiği görülmektedir. I. Dünya Savaşı, Avrupa'yı siyasal, ekonomik ve toplumsal açıdan etkilediği gibi sanatı da etkilemiştir. Savaşı yaşayan, savaştan etkilenen sanatçılar, yaşanan felaketleri, katliamları tüm dünyaya anlatmak, belgelemek, içlerindeki savaşa dair duyguları dışarı vurmak için eserlerinde I. Dünya Savaşı'na yer vermişlerdir. Bu tema birçok sanatçının eserinde, kendi üslupları doğrultusunda farklı biçimlerde, farklı düşüncelerle pek çok kez betimlenmiştir. Sanatçılar, savaş meydanları, savaş esirleri, esir kampları, generaller, askerlerin portreleri, savaşın yarattığı tahribat, yaralı askerler, savaşa dair evraklar, savaş sonrası ortam, topçu birlikleri, asker-malzeme-silah taşıyan kara, deniz ve hava taşıtları, vb.leri gibi savaş ortamlarını anlatan temaların yanında, günlük hayatı ve eğlence ortamlarını betimleyen temalara da eserlerinde yer vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
As a means of self-expression, art has continued to renew itself throughout the history from past to present. In this process of art, wars have an important place in addition to cultural, intellectual and religious domains of societies. It is not possible to separate art from these principles. War, a phenomenon that continues from primitive societies to modern societies, has been associated with pain and death in memory from the day of human existence. Looking at the time from the oldest examples to the present in the historical process, the theme of war is among the leading ones of the themes discussed in art. The artists, especially in an attitude towards the government, used the theme of war as a warning in the name of human history. Moreover, these works are also a document. Since the end of the 15th century, many artists have included the theme of war in their works. World War I affected art, as well as affecting Europe politically, economically and socially. The artists who experienced the war and were affected by the war included World War I in their works in order to explain and document the catastrophes and massacres to the whole world and in order to express the feelings of the war. This theme has been depicted many times in the work of many artists, in different ways and in different ways in line with their own style. The artists also included themes that depict daily life and entertainment environments as well as war environments such as battlefields, prisoners of war, prisoner camps, generals, portraits of soldiers, destruction caused by war, wounded soldiers, war documents, post-war environment, artillery units, land vehicles, vessels and aircrafts carrying soldiers-materials-weapons.