Önce rehne başvurma kuralı
The requirement of following of foreclosure process at first step
- Tez No: 570773
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takip, icra ve iflas hukukunda en sık kullanılan takip yollarından biridir. Rehin hakkı taşınır ve taşınmaz rehni olarak ikiye ayrılmaktadır. Rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takipte uygulanacak takip hukuku kuralları da rehnin taşınır veya taşınmaz rehni olmasına ya da alacağın veya rehnin ilama dayanıp dayanmamasına göre değişmektedir. Fakat bütün rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takiplerde ortak olarak uygulanan bazı takip hukuku kuralları vardır. Bunlardan en önemlisi önce rehne başvurma kuralıdır. Buna göre rehin alacaklısı alacağını cebri icra yoluyla elde etmek istediği takdirde önce rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapmak zorundadır. Bununla birlikte, bu kuralın bazı istisnaları vardır. Bu istisnalardan bazıları doğrudan kanundan kaynaklanmakta, bazıları ise doktrin görüşleri ve Yargıtay içtihatları yoluyla kabul edilmektedir. Bu çalışmada söz konusu istisnalar doktrinde ve Yargıtay kararlarında yer alan farklı görüşler ışığında eleştirel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreclosure process is one of the most frequently used enforcement proceedings in enforcement law. The right to pledge consists of two types of pledge named as the pledge of movable estate and the pledge of real estate. The applicable rules of enforcement law are varied by whether the subject of pledge is a movable or a real estate or whether the debt and the pledge are based on a judgment or not. However there are some common rules of enforcement applicable to all types of foreclosure processes. The most significant one of these rules is the requirement to follow the foreclosure process at first step. Pursuant to this rule, the pledge creditor is required to follow the foreclosure process at first step in case he/she demands to collect his/her credit through enforcement proceedings. However, there are some exceptions to this rule. While some of these exceptions are directly based on the law, some other exceptions are adopted through case-law of the Court of Cassation and views in the doctrine. In this article, the exceptions in question are interpreted critically in the light of various approaches in the doctrine and the case-law of the Court of Cassation.