Türkiye'de uluslararası ticaret ile uluslararası taşımacılık arasındaki ilişkinin incelenmesi (2002-2017)
The examinition of the relati̇on ship between internatioanal trade and international transportati̇on in Turkey (2002-2017)
- Tez No: 570780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, İşletme, Economics, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünyanın farklı yerlerinde yerleşmiş ulusal ve uluslararası şirketlerin yapmış oldukları ihracat ve ithalat işlemlerinde taşımacılık faaliyetleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Taşımacılık faaliyetlerinin bu denli önemli olmasının sebebi üretici ile tüketici arasında bir köprü vazifesi görmesidir. Yine ülkelerin ve şirketlerin dünyada artan küresel rekabet koşullarına uyum sağlayabilmesi için taşımacılık faaliyetlerinde yapacağı etkin ve verimli çalışmalarla uluslararası ticarette avantaj sağlayacağı yadsınamaz bir gerçektir. Lojistik sektörü içinde en önemli süreçlerden biri olan taşımacılık faaliyetlerini yürütürken işletmeler taşıma maliyetlerini minimize eder, teslimatta zamana uyar ve çevreye zarar verecek durumlardan kaçınırsa bu etkinliklerde verimliliği sağlamış olur. Bu tezde Türkiye'de 2002-2017 yılları arasında taşımacılığı karayolu, denizyolu, demiryolu, havayolu ve diğer taşımacılık türleri diye alt sistemlere ayırarak, söz konusu yıllardaki mevcut durumu incelenmiş, bu taşımacılık türlerinin ihracat ve ithalatla ayrı ayrı karşılaştırılması yapılmıştır. Son olarak önümüzdeki yıllarda uluslararası ticarette taşımacılık sektörüyle ilgili ne yapılması gerektiği konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transportation have an important place in the export and import transactions of the national and international companies that have settled in different parts of the world. Transportation is so important because it acts as a bridge between producer and consumer. Efficient and effective works in transportation can be advantageous for countries and companies to adapt to global competition conditions in the world. Transportation, is one of the most important processes in the logistics sector. Businesses can increase productivity, if they can minimizing the cost of transportation, delivery of the products on time and protect the environment. In this thesis ıt was examined the types of transportation that is road, sea, railway, airline and other methods in transport in Turkey between 2002 and 2017. These transportation types were separately compared with export and import. Finally, some, suggestions were made about the transport sector in ınternational trade for the future.