Küçük otellerde kurumsal strateji belirleme için bir karar destek sistemi
A decision support system for determining corporate strategy in small hotels
- Tez No: 570779
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, büyük işletmelerin aksine genellikle sahibi tarafından yönetilen işletmelerdir. Bu yöneticilerin yönetim ve teknolojiyle ilgili donanımları büyük işletme yöneticileri kadar yeterli olmadığında işletmelerinin hayatlarını devam ettirebilmesi yolundaki karar verme süreçlerinde stratejik hatalar yapması kaçınılmaz olabilmektedir. Özellikle büyük işletmelerin olanaklarına sahip olmayan küçük ölçekteki işletmelere karar verme süreçlerinde yardımcı olacak araçların yetersizliğinden dolayı bu çalışmada her yöneticinin kullanabileceği kullanıcı dostu arayüze sahip ve sade bir ücretsiz, Türkçe yazılım önerisinde bulunulmuştur. Bu amaçla küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri genel olarak ele almak yerine bir sektöre özel olarak odaklanılmış ve bunun için otel sektörü içerisinde yer alan bu özelliklere sahip küçük oteller tercih edilmiştir. Bunun sonucunda, kullanımı kolay ve benzer özelliklere sahip herhangi bir sektöre uyarlanabilen ve küçük otel yöneticilerinin stratejik planlama aşamasında doğru karar vermelerine ve bilgileri güncellemelerine yardımcı olacak esnek bir karar destek sistemi elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada öncelikle stratejik yönetim, turizm işletmeleri ve karar destek sistemi hakkında detaylı bilgi verilmiş ve sonra geliştirilen karar destek sistemi yazılımı tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized businesses, unlike large enterprises, are usually managed by the business owner. When the managerial and technology equipment of these managers are not as sufficient as the large enterprise managers, it may be inevitable for the enterprises to make strategic mistakes in the decision-making processes in order to sustain their lives. Due to the inadequacy of the tools to assist the decision-making process of small scale enterprises which do not have the opportunities of large enterprises, this software has a user-friendly interface which can be used by every manager and a simple, free of charge Turkish software has been proposed. For this purpose, instead of dealing with small and medium-sized enterprises in general, a sector specifically have being focused and for this purpose small hotels with these features within the hotel sector is preferred. As a result of this, It is intended to obtain a flexible decision support system that is easy to use and can be adapted to any sector with similar characteristics and will help small hotel managers to make the right decision and update informations at the strategic planning stage. In this study, firstly detailed information about strategic management, tourism enterprises and decision support system is given and then developed decision support system software is introduced.