Türkiye'de çocuk refahının mekânsal analizi: Erken çocukluk dönemi için yöntemsel bir yaklaşım
The spatial analysis of child welfare in Turkey: A methodological approach for early childhood period
- Tez No: 570791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Education and Training, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasında, erken çocukluk dönemi eğitiminin önemli bir bileşeni olan okul öncesi eğitime erişimi etkileyen unsurlar kapsamında Türkiye'de fırsat eşitsizlikleri analiz edilmektedir. Panel veri analiz yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, iller bazında okul öncesi eğitime katılım düzeyini etkileyen beşeri sermaye, kentleşme ve istihdam gibi değişkenler ile eğitime erişim arasındaki ilişkisellik test edilmiştir. J. Heckman'ın erken çocukluk dönemi eğitimi ile beşeri sermaye ve nesiller arası fırsat eşitsizliği üzerine çalışmalarına dayalı olarak gerçekleştirilen panel veri modeli ile Türkiye'de mekânsal olarak çocuğun iyilik hali incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, inequality of opportunities in Turkey are analyzed within the framework of factors affecting access to preschool education, which is an important component of early childhood education. The panel data analysis method was used and the relationship between preschool education and the variables affecting participation rate to preschool education such as human capital, urbanization and employment were tested. Well-being of children in Turkey is spatially examined with the help of panel data model, which is based on the studies of J. Heckman in early childhood education, human capital formation and intergenerational inequality of opportunities.