Çocuk yoğun bakım ünitemizde takip edilen travma hastalarının değerlendirilmesi
Evaluation of trauma patients followed up in our pediatric intensive care unit
- Tez No: 570851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ÖZGÜR HOROZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmamızda, travma hastalarının çocuk yoğun bakım ünitesinde takibi sırasındaki demografik verilerinin ortaya konması; laboratuvar, radyolojik, klinik bulguları ve çeşitli skorlama sistemlerinin ışığında yoğun bakım yatış süreleri, solunum ve dolaşım desteği gereksinimlerinin bu bulgularla korelasyonu ve prognozdaki yerinin değerlendirilmesi planlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda, travma nedeni ile çocuk yoğun bakım ünitemizde Temmuz 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında izlenen olgular incelendi. Çalışmaya alınan 49 hastanın; demografik, laboratuvar, radyolojik, klinik bulguları prospektif olarak kaydedildi. Başvuru şekli, yoğun bakım ve hastane yatış süreleri, travma mekanizmaları ve sonucunda etkilenen organ sistemleri kaydedildi. Hastalar GKS, PTS, ISS, AIS, PRISM III ve PELOD skorları ile değerlendirildi. İntraabdominal basınç ölçümü, EEG inceleme, NIRS ile takipleri yapıldı. Verilerin istastistiksel analizinde IBM SPSS versiyon 20.0 yazılımı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler, yerine göre, ortalama, medyan, standart sapma, minimum maksimum değerler olarak gösterildi. Bulgular: Vital bulgularına göre mekanik ventilasyon ihtiyaçları değerlendirildiğinde yaşına göre bradipneik olan hastaların mekanik ventilasyon ihtiyacının daha fazla olduğusaptandı. (p=0,004). Yaş aralığına göre hipotansif olan hastaların %66,7' sinde mekanik ventilasyon ihtiyacı olurken, normotansif ve hipertansif hastaların sırasıyla %12,5 ve %9,1' inde mekanik ventilasyon ihtiyacı oldu; bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.005). GKS ≤ 8 olan hastaların yoğun bakım yatış süresi ortalama 7,00 ± 4,00 gün, GKS ≥ 13 olan hastaların yoğun bakım yatış süresi ortalama 3,66 ± 2,45 gün idi. Bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,02). Kan ürünü alan hastalarda, almayanlara göre yoğun bakım (p=0,005) ve hastanede yatış (p=0,02) sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Hastalar inotrop desteği alanlar ve inotrop desteği ihtiyacı olmayanlar olarak sınıflandırıldı. İki grup arasında yoğun bakım (p=0,005) ve hastanede yatış (p=0,01) süreleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Sonuç:Çalışmamızda pediatrik travma hastalarının vital bulgularının ve travma skorlarının morbidite ve yoğun bakım yatış süresi üzerindeki etkisi belirgin olarak görülmekte olup; uygun hastaların deneyimli merkezlerde tedavi ve izleminin önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was planned to present the demographic data of trauma patients during their follow-up in the pediatric intensive care unit, and in the light of laboratory, radiological, clinical findings and various scoring systems, to evaluate the duration of intensive care hospitalization, respiratory and circulatory support requirements, and the correlation of these with the findings, and its place in the prognosis. Material and Method: In this study, the cases followed up in our pediatric intensive care unit between July 2018 and June 2019 due to trauma were examined. Demographic, laboratory, radiological and clinical findings of the 49 included patients were prospectively recorded. Form of admission, intensive care unit and hospital stay duration, trauma mechanisms and affected organ systems were recorded. The patients were evaluated with GCS, PTS, ISS, AIS, PRISM III and PELOD scores. Intraabdominal pressure measurement, EEG examination and NIRS follow-up were performed. IBM SPSS version 20.0 software was used for statistical analysis of the data. Descriptive statistics were shown as mean, median, standard deviation, minimum-maximum values, where necessary. Findings: When the mechanical ventilation needs were evaluated according to vital signs, it was found that the patients who had bradypnea for their age had a higher need for mechanical ventilation (p=0.004). While 66.7% of patients who were hypotensive for their age needed mechanical ventilation, 12.5% and 9.1% of normotensive and hypertensive patients required mechanical ventilation, respectively, and this was found to be statistically significant (p=0.005). The mean ICU stay of patients with GCS ≤ 8 was 7.00 ± 4.00 days and the mean ICU stay of patients with GCS ≥ 13 was 3.66 ± 2.45 days. This was found to be statistically significant (p=0.02). There was a statistically significant difference in the duration of intensive care unit stay (p = 0.005) and hospital stay (p = 0.02) in patients receiving blood products compared to patients not receiving blood products. Patients were classified as receiving inotropic support and those not requiring inotropic support. When the duration of intensive care unit stay (p = 0.005) and hospital stay (p = 0.01) were compared between the two groups, a statistically significant difference was found. Conclusion: In our study, the effect of vital signs and trauma scores of pediatric trauma patients on morbidity and length of stay in intensive care unit was clearly seen and the importance of treatment and follow-up of appropriate patients in experienced centers was demonstrated.