Hastane çalışanlarında iş doyumu ve tükenmişlik
Burnout and job satisfaction of healthcare employees
- Tez No: 570850
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı vatandaşlara sağlık hizmeti sunan Beşiri Devlet Hastanesi çalışanlarının iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin saptanmasıdır. İş doyumu ve tükenmişlik ile ilgili literatür taraması yapılarak, iş doyumuna ve tükenmişliğe etki eden faktörler incelenmiştir. İş doyumun artması ve tükenmişliğin azalması için önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca Beşiri İlçe Devlet Hastanesi çalışanları üzerinde, demografik faktörlerin, iş doyumu ve tükenmişlik oranların üzerindeki etkisi incelenmiştir. Beşiri Devlet Hastanesi çalışanlarının iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri; çalıştıkları birimler, nöbet tutma durumları, çalıştıkları birimde kendi istekleriyle çalışmaları ve bunun gibi değişkenler üzerinde iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. İş doyumunu sağlayan faktörler ile tükenmişliğe neden olan faktörlerin hemen hemen aynı olduğu ortaya çıkmıştır. Örneğin çalışma koşullarının uygun olması ve çalışanların çalıştığı birimde imkanlar ölçüsünde kendi istekleriyle çalışmaları gibi. İş doyumunu artıran faktörlerden; çalışma koşularının düzeltilmesi, çalışanların ücretinin artırılması, arkadaşlık ortamının sağlanması gibi koşulların sağlanması ve tükenmişliğe neden olan sebeplerden; stresli ortamın engellenmesi, çalışma yerinin havalandırması ve ışıklandırılması gibi faktörlerin ortadan kaldırılması hem çalışanlar hem de kurumlar açısından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim of the study is determine to job satisfaction and burnout level of healthcare employees that work Beşiri State Hospital. Reviewed the literature about job satisfication and burnout. Then analyzed factors that affect job satisfication and burnout level of healthcare employees. Were given some advices about increasing job satisfactions and reduce burnout level of health care employees. Besides we examined to effect of demographic varibles on burnout level and job satisfication. We examined factors affect to Job satisfaction and burnout level of Beşiri State hospital's employees such as unity they work,their night shift conditions and some other variables . We determine that almost same factors increase job satisfaction and reduce burnout level of health care employees. For example: working at more suitible conditions and working place that they want. It will be helpful for both workers and coparations to provide increases job satisfaction factors such as improving working canditions, increasing salary, providing friendly environment and prevent burnout with better ventilation, lighting and decreasing stress.