Leno dokuma sistemlerinin analizi ve tasarım açısından yeni öneriler
Analysis of leno weaving systems and new suggestions for design
- Tez No: 570853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY BIYIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Leno dokuma; en az iki çözgünün biri biri ile çaprazlanmasını sağlayan, bir yarım gücü ve bu yarım gücüyle hareket eden standart gücüden oluşan bir döner gücü sistemidir. Bu yöntemle üretilen kumaşlara da leno dokuma kumaşlar denilmektedir. Leno dokuma tekniğinde sabit bir“çözgü”ve onun etrafında sağa- sola hareket eden ve bu hareket ile sabit çözgüyü saran“hareketli bir çözgü”vardır. Hareket eden bu çözgü ipliği“çapraz çözgü”olarak isimlendirilmektedir. Hareket etmeyen çözgüler ise 'sabit çözgü' olarak isimlendirilmektedir. Sabit çözgüler“ ön çapraz ”ve“arka çapraz”denilen çerçeveler dışında başka bir çerçeveden geçmektedir. Bu sayede her iki çözgü sistemi birbiri ile sağ-sol yönde kesişerek ve aralarına atkıyı alarak basit leno dokuma yüzeyleri oluşturmaktadır. Bu tez de dönüştürülen bu armürlü dokuma tezgahında leno dokuma sisteminin çalışma prensipleri ve üretim biçimi ele alınırken, çizimler ve kumaş uygulamaları üzerinde bu yöntem açıklanmıştır. Dönüştürülen bu armürlü dokuma tezgahında üretilen kumaşlar ile leno dokuma teknikleri sınıflandırılmış, leno dokuma kumaşların her birinin görselleri üzerinde çözgü hareketleri, çözgülerin armürlü tezgâh çerçevelerinden geçiriliş biçimleri, her atkıdaki çerçevelerin hareket planı gibi teknik detaylar irdelenerek konu anlatılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Leno, Dokuma, Döner Gücü, Çapraz Çözgü, Gaze
Özet (Çeviri)
Leno weaving, is a type of wowen with doup system which is composed of a half heald that provides minimum two warps to be crossed with each other, and a standard heald moves via this half heald. Fabrics that are produced by this technique, are called leno woven fabrics. In leno weaving technique there is a constant“warp”and“a dynamic warp ”which twists and turns around it and by this move warps , the constant warp. That warp thread on the move is named“Cross Warp”. Non-moving warps are named“Constant Warps”.Cross warp's moving right and left is ensured by front and rear cross frames. These constant warps pass through another frame apart from front cross and rear cross. Thus, both of these two warp come across with each other in right – left direction and taking the weft among them form simple leno weaving surfaces. At the thesis, while the working principles and mode of production of the leno weaving system at this dobby weaving loom so modified are tackled, this method has been explained on drawings and fabric applications. The fabrics, manufactured at this dobby weaving loom, modified therein, and leno weaving techniques have been classified, the technical details such as warping procedures over the images of each of the leno weaving fabrics, modes of threading of the warps through the frames of the dobby looms and action plan of the frames in every weft have been discussed and the subject matter been revealed in this respect. KEYWORDS: Leno, Weaving, Doup Heald, Cross Warp, Gauze