Smyrna Agorası'nda bulunan Çanakkale seramiklerinin araştırılması ve modern tekniklerle yeniden üretilmesi
Research of the Çanakkale ceramics found in the Agora of Smyrna and re-producing using modern tecniques
- Tez No: 570854
- Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA CENGİZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çanakkale'de 17. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın ilk yarısına kadar üretimi devam etmiş olan Çanakkale seramikleri geleneksel halk sanatının önemli örneklerindendir.Çanakkale seramikleri sahip oldukları form ve desen özelliklerinin yanı sıra üretim teknolojisi ile de günümüzde yeniden üretilmeye uygundur. Ancak orijinal hammaddeye ulaşımın günümüzde mümkün olmaması, seramik üretiminin ulaşılabilir hammaddeler ile gerçekleştirilmesini zorunlu kılar. Tez çalışması İzmir Agarosı'nda açığa çıkartılan Çanakkale seramiklerinin fiziksel özelliklerinden üretim aşamalarına kadar birçok yönünü incelemeyi hedeflemektedir. İzmir Agora kazılarında yapılan çalışmalarla gün yüzüne çıkarılan Çanakkale seramikleri belli ki döneminde bir ticaret ürünü olarak İzmir'e gelmiştir. Çanakkale'den İzmir'e getirilen bu seramiklerin bir kısmı halkın kullanımı için şehirde satılırken, muhtemelen bir kısmı da limandan gemiler vasıtasıyla başka ülkelere ihraç edilmiştir. Çalışmamıza konu olan Çanakkale seramiklerinin önce sınıflandırılması yapılmıştır. Üretimin kısmında orijinal hammaddeye ulaşılamadığı için kullanılacak astar, boya ve sır için denemeler yapılmıştır. Elde edilen en iyi sonuçlarla yeniden üretimler gerçekleştirilmiştir. Yapılan seramikler üretimde kullanılan hammaddeler sebebiyle orijinal seramiklerden oldukça uzak olsa da, görsel olarak orijinal Çanakkale seramikleri ile benzerlik gösterirler.
Özet (Çeviri)
Çanakkale ceramics, which were produced from the end of 17th century to the first half of 20th century, are considered as one of the mostsignificant waretype for traditional folk art. They are suitable for reproduce in terms of production technology apart from form and features of the decorations. However, it is an obligation to production it with accessible raw material due to the fact that the original raw material procurement is not possible now for various reasons. This thesis aims to examinedivers points of Çanakkale ceramics, unearthed from Agora of Izmir, ranging from physical facets to the production processes. It is apparent that the ceramics, which were derived from Agora of Izmir, had been brought to Izmir as trade goods.Some of these ceramics, which were Çanakkale originated, were selling for the public use. It is likely that rest of them were exported to various countries through the ships from Izmir harbour. In this study, Çanakkale ceramics have been classified according to their decoration. Since the original raw material cannot be reachable, a number of experiments have been carried out for slip, colorant and glaze to be used. Reproduction samples have been performed with the best-obtained experiment results. Although the reproductions possess different nature due to the raw materials used for the production, they seems resemble to original Çanakkale ceramics appearance wise