Sosyal koruma bağlamında engelliye evde bakım hizmeti veren kadınlar: Ankara Altındağ örneği
Women providing home care for disabled people in the context of social protection: Ankara Altindağ sample
- Tez No: 570859
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yoksulluk tarih boyunca var olan bir olgu olmakla birlikte çoğunlukla çalışma yaşantısına dahil olmama ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada ise işgücü piyasasına katılım gösterdiği halde yoksulluktan kurtulamayan çalışan yoksulların durumunun altında yatan nedenler irdelenmiştir. Bu nedenler öncelikli olarak neoliberal politikalar ve sosyal koruma yoksunlukları ile alakalıdır. Çalışanlar, güvencesiz, düzensiz çalışma şartları içerisinde yoksulluk riskine açık hale gelmekte bu açıklığı kapatacak sosyal koruma uygulamalarından mahrum olmaları ise çalışma ve yoksulluk bağını kuvvetlendirmektedir. Daha geniş kitleler ve çalışan grupları içerisine yayılan yoksulluğu yok etmek yerine yönetmek üzerine kurulan sistemde sosyal yardım araçları başat hale gelmiş diğer koruyucu politikalar geride kalmıştır. Bu tablo içerisinde kadınların durumu özel bir nitelik taşımaktadır. Kadınlar işgücü piyasasında emek aleyhine işleyen dönüşümden etkilenmekle birlikte cinsiyete dayalı işbölümü eşitsizliklerine hem hane içinde hem hane dışında maruz kalmaktadır. Çoklu ayrımcılık ve rol tanımlarından dolayı kadınlar hane dışı çalışma yaşantısında varlık göstermekte güçlük yaşamakta olup“Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tesbiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik”çerçevesinde hane içerisinde bağımlı olan engellinin bakımını sürdüren kadınlar da hane içerisindeki emeklerine karşılık olarak evde bakım hizmeti(ücretinden) faydalanmaktadır. Bu çalışma da evde bakım hizmeti veren kadınların konumu sosyal koruma uygulamaları çerçevesinde anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında 22 kadınla derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Kadınların evde bakım hizmetine ilişkin düşünceleri, bu hizmet sunumunu gerçekleştirirken yaşadıkları zorlanmalar ve bunların altındaki sosyal koruma yoksunlukları çalışma kapsamında öğrenilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; kadınlar evde bakım hizmetini kadın olmaktan doğan doğal bir sorumluluk ve mecburiyet bilinci ile gerçekleştirmekte olup çoğunluğu bu süreçten olumsuz etkilenmektedir. Bu etkinin temelinde sosyal güvenlik, sosyal hizmet ve sosyal yardım alanındaki yoksunlukların yattığı ve kadınların emeklerinin korumadan, güvenceden yoksun, risklere açık hale gelmesine neden olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty is a phenomenon that has existed throughout history and mostly it has been associated with not being involved in working life. In this study, the reasons underlying the situation of the working poor who could not get out of poverty although they were participating in the labor market were examined. These reasons are initially related to neoliberal policies and the deprivation of social protection. Employees become vulnerable to poverty risks under precarious and irregular working conditions. The deprivation of social protection implementations that can eliminate this situation, strengthens the link between work and poverty. In the system based on the management of wider masses and working groups instead of eliminating the spread of poverty, social assistance tools have become dominant and other protective policies have been left behind. The situation of women in this table is more different. Women are affected by the transformation in the labor market that is against labor. They are exposed to gender-based division of labor both within and outside the household. Because of the multiple discriminations and the stereotyped roles, women experience difficulties in working outside of the household. Under the regulation on the determination“Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tesbiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik”also benefit from home care services(wages) in return for their labor. In this study, the position of women who provide home care services is tried to be addressed in terms of social protection implementations. In this research, in-depth interviews were conducted with 22 women. The opinions of these women about home care services, the difficulties they experienced while providing this service and the social protection deprivations under these difficulties were learned during the study. According to the results of the study, most of the women are negatively affected by this process, because they consider home care as a natural responsibility and obligation. It was understood that the lack of social security, social work and social assistance was the basis of this effect, and that women's labor had been deprived of protection and assurance, which causes women to be vulnerable to risks.