Opere edilmiş olan konjenital/infantil katarakt hastalarında klinik özellikler, zaman içerisinde oküler parametrelerin değişimi, oküler erken ve geç dönem komplikasyonlarının gelişmesinde klinik risk faktörlerinin belirlenmesi
Clinical characteristics of operated congenital/infantile cataract patients, change of ocular parameters over time, determination of clinical risk factors for the development of ocular early and late complications
  1. Tez No: 570860
  2. Yazar: PELİN SÖGÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE TAYLAN ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı opere tek/çift taraflı konjenital/infantil katarakt olgularında postoperatif dönemde göze ait parametrelerin değişimini, erken ve geç dönem komplikasyonları, bunların klinik özelliklerle ilişkisini ve preoperatif risk faktörlerini belirlemektir. Tek/çift taraflı konjenital/infantil katarakt nedeniyle ameliyat edilmiş ve takibi olan 0-3 yaş arası hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, sistemik tarama sonuçları, preoperatif ve postoperatif oftalmolojik muayene bulguları, oküler biyometrik özellikleri, ameliyat sonrası erken ve geç dönem komplikasyonları, uygulanan ek cerrahiler kaydedildi. Bu çalışmaya 18 kız, 16 erkek toplam 34 hastanın 58 gözü dahil edildi. Yirmi dört hastada çift, 10 hastada tek taraflı katarakt ameliyatı yapıldı. Cerrahi yaş ortalama 12,0 ± 12,2 (1,7-35,6) ve takip süresi ortalama 52,0 ± 24,4 aydı. Postoperatif erken dönemde en sık görülen komplikasyon 9 gözde (%15,6) arka sineşi olup bunu 8 gözde (%13,8) kapsüler fimozis izliyordu. Geç dönemde en sık görülen komplikasyon 10 gözde (%17,2) kapsüler fimozis olup, bunu 6 gözde (%10,3) görme aksı opasifikasyonu izliyordu. Ek cerrahi geçirme oranı %27 olup, en sık neden %13,6 oranında kapsüler fimozise yönelik kapsülektomi prosedürü uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the change of ocular parameters, early and late complications, their relationship with clinical features and preoperative risk factors in unilateral/bilateral congenital/infantile cataracts. Patients aged 0-3 years who underwent surgery for unilateral/bilateral congenital/infantile cataracts were included in the study. Demographic characteristics, systemic screening results, preoperative and postoperative ophthalmologic examination findings, ocular biometry characteristics, early and late postoperative complications and additional surgeries were recorded. In this study 58 eyes of 34 patients, 18 girls and 16 boys were included. Twenty-four patients underwent bilateral and 10 patients underwent unilateral cataract surgery. The mean age at surgery was 12.0±12.2 (1.7-35.6) and the mean follow-up was 52.0±24.4 months. Postoperatively, the most common complication was posterior synechia in 9 eyes (15.6%), followed by capsular phimosis in 8 eyes (13.8%). The most common late complication was capsular phimosis in 10 eyes (17.2%), followed by visual axis opacification in 6 eyes (10.3%). The rate of additional surgery was 27%, and the most common cause was a capsullectomy procedure for capsular phimosis at a rate of 13.6%.