Politics of social assistance provision: Contentious politics and child support grant provision in South Africa
Sosyal yardım sağlamanın siyaseti: Güney Afrika'da çekişmeli siyaset ve çocuk destek yardımı programının sağlanması
  1. Tez No: 570863
  2. Yazar: ALPER ŞÜKRÜ GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ŞAN AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde, sosyal yardım programlarının harcama ve kapsamındaki zaman içindeki değişimi açıklayan etkenler nelerdir? Küresel Güney'in gelişmekte olan ülkelerindeki sosyal yardım programlarının sağlamasında değişinde siyasal faktörlerin, özellikle de çekişmeli siyasetin ve çatışmaların rolü nedir? Her ne kadar sosyal yardım sağlama ve refah devleti literatürleri politik faktörlerin önemini hafife alsa da, bu tezde ben, çekişmeli siyaset konusundaki politik kaygıların sosyal yardımların sağlanmasında çok önemli olduğunu savunuyorum. Başka bir deyişle, şiddet içeren ve şiddet içermeyen protestolar, gösteriler, isyanlar ve çatışmalar da dahil olmak üzere çekişmeli siyasetin yoğunluğu ve derecesi arttığında, siyasi aktörler protestocuları yatıştırmak ve muhalifleri sınırlamak amacıyla bir karşı-ayaklanma politikası olarak daha fazla yardım dağıtmaya teşviki olacaktır. Bu tezde, zaman içinde kayda değer derecede sosyal yardım artışı yaşayan Güney Afrika'ya teori test eden kritik vaka olarak odaklanarak, çekişmeli siyasetin sosyal yardım sağlanması üzerindeki etkisinin nicel bir analizini sunmaktayım. Bunu yaparken de, protestoların sayısı arttıkça, sosyal yardımdan faydalanan sayısının arttığına dair hipotezimi test etmek için karma bir yöntem stratejisi izliyorum. İdari seviye verisi ile Araç Değişkenli Ölçüme dayanan ampirik analizler, protesto sayısı ile sosyal yardım yararlanıcıları arasındaki ilişkiyi doğrulamaktadır. Daha sonra, Güney Afrika'daki sosyal hizmetlerin tarihsel olarak açıklanmasını sağlıyor ve günümüz çekişmeli siyaseti hakkında daha fazla bilgi veriyorum. Son bölümde ise, En Farklı Sistemler tasarımı ile Brezilya, Hindistan ve Türkiye vakalarıyla bulgularımın dış geçerliliğini arttırıyor ve bu ilişkinin Güney Afrika'ya özgü bir vaka olmaktan ziyade dünya çapında bir fenomen olduğunu öne sürüyorum.
Özet (Çeviri)
What explains the variation in the social assistance expenditure and coverage over time in developing countries? What is the role of political factors, especially of the contentious politics and conflicts, in the social assistance provision in developing countries of the global South? Although the literatures of social assistance provision and welfare state underestimate the significance of political factors, I argue that political concerns about contentious politics are crucial in the provision of social assistance benefits. In other words, when the degree of contentious politics - including violent and non-violent protests, demonstrations, riots, and conflicts - increases, the political actors would have more incentives to distribute more benefits in order to appease protesters and to contain the dissidents as a counter-insurgency strategy. This dissertation provides a quantitative analysis of the contentious politics' effect on the social assistance provision, through focusing on the theory-testing critical case of South Africa, which experienced considerable social assistance expansion over time. I pursue a mixed methods strategy to test my hypothesis that as the number of protests increases, the number of material beneficiaries increases. Empirical analyses based on Instrumental Variable Estimation with administrative level data confirm the association between the number of protests and of social assistance beneficiaries. Later, I provide a historical account of welfare provision in South Africa. In the last chapter, I conduct a Most Different Systems Design in order to increase the external validity of my findings with the Brazilian, Indian, and Turkish cases, suggesting that this relationship is a worldwide phenomenon rather than an idiosyncratic case.