Bilim ve sanat merkezlerine devam eden 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin okuma alışkanlık ve eğilimlerinin belirlenmesi
Determination of reading habits and tendencies of 5,6,7 and 8th grade students who continues learning at science and art (Bilsem) centers
- Tez No: 570864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA ÇIKILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Ankara il merkezinde bulunan Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi ve Mamak Bilim ve Sanat Merkezinde kayıtlı olan 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda öğrenim görmekte olan öğrencilerin kitap okuma tutumlarını, alışkanlıklarını ve eğilimlerini incelemektedir. Araştırmada 285 öğrencinin okumaya yönelik tutumları belirlenmiş, okuma tutumu ile cinsiyet, sınıf düzeyi, çocuk/halk kütüphanesine gitme durumu, serbest zamanlarda kitap okuma durumu, son bir yılda ders kitabı dışında okudukları kitap sayısı, bilgisayar ve internette zaman geçirme durumları arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Bilim ve Sanat Merkezlerine devam eden öğrencilerin okuma alışkanlık ve eğilimleri incelenerek okuma alışkanlık ve eğilimleri, cinsiyet değişkenine göre kıyaslanmıştır. Araştırmanın belirtilen amaçlara ulaşabilmesi için gerekli veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgiler Anketi”“Kitap Okuma Profil ve Eğilimlerini Belirleme Anketi”ve Taş ve Okur (2016) tarafından geliştirilen“Üstün Zekâlı/Yetenekli Öğrenciler için Okuma Tutum Ölçeği”nden elde edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: BİLSEM öğrencilerinin okuma tutumu yüksektir. BİLSEM'e devam eden kız öğrencilerin okuma tutumu erkek öğrencilere göre daha yüksektir. Serbest zamanlarda her zaman kitap okumayı tercih edenlerin, son bir yılda 51 ve daha fazla kitap okuyanların, çocuk/halk kütüphanesine gidenlerin okuma tutumları yüksek çıkmıştır. BİLSEM öğrencilerinin büyük çoğunluğu düzenli olarak kitap okumaktadır. BİLSEM öğrencileri roman, öykü, çizgi roman ve anı türlerini okumaktan hoşlanmaktadır. BİLSEM öğrencileri sırasıyla macera, bilim kurgu, mizah/komedi, bilim/icat ve kahramanlık / tarih konulu kitapları okumaktadır. Öğrencilerin % 55'i düzenli olarak dergi takip etmektedir. Öğrenciler kitap seçerken sırasıyla konusuna, arkadaş önerisine, yazarına, öğretmenlerinin önerisine dikkat etmektedir. BİLSEM öğrencilerinin beğenerek okuduklarını belirttikleri kitapların %75,1'i yabancı kitaptır. Beğenilerek okunan ilk on içerisinde yerli kitap yoktur. Daha çok popüler kültür ürünü seri yabancı kitaplar okunmaktadır. BİLSEM öğrencileri yabancı yazarların (% 64,8) kitaplarını severek okumaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the reading attitudes, habits and tendencies of students in the 5th, 6th, 7th and 8th grades who are registered between 2016-2017 academic year at Yasemin Karakaya Science and Art Center (BİLSEM) and Mamak Science and Art Center which are located in Ankara. In this research, 285 students' attitudes towards reading were determined and the relationship between reading attitude and gender, class level, children library-public library status, reading in free time, the number of books they read outside of the textbook in the last year, and the time spent on computer and internet were analyzed. Also reading habits and tendencies of these students were examined and their reading habits and tendencies were compared according to gender. The data that need to achieve this research's goals are gathered from Personal Information Questionnaire, Reading Attitude Survey and the scale which developed by Taş and Okur (2016) called Reading Attitude for Gifted Students. The results of the research can be summarized as follows: BİLSEM students have higher reading attitudes. Girls have higher reading attitudes than male students and those who read more books, and those who go to the children's / public library have high reading attitudes, and the majority of BİLSEM students regularly read books. BİLSEM students read novels, stories, comics and memoir types. BİLSEM students respectively read books on adventure, science fiction, humor / comedy, science / invention, and heroism / history. Among the students included in the research, 55% of them follow the journals regularly. BİLSEM students pay attention to the subject of the book, friend suggestion, author, and teacher suggestion respectively when choosing a book. 75.1% of the books that gifted students select and read with pleasure are foreign books. There are no local books among the top ten popular readings of BİLSEM students. Mostly series of foreign books read which are popular culture product. 64.8% of BİLSEM students read the books of foreign authors fondly.