Koklear İmplantlı Çocuğu Olan Ebeveynlerin Koklear İmplanta Yönelik Bilgi ve Beklenti Durumlarının İncelenmesi.
An Analysis for Information and Expectations of Parents of A child With Cochlear Implant.
- Tez No: 570925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KAYA, DOÇ. DR. AYŞE SANEM ŞAHLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmanın amacı, 1-12 yaş grubu, işitme kaybı dışında ek engeli olmayan koklear implantasyon uygulanmış çocukların ebeveynlerinin koklear implantla(Kİ) ilgili bilgi ve beklentilerini incelemektir. Araştırmamızda elde edilen verilerin ebeveynlerden aldığımız bilgiler doğrultusunda, koklear implantasyon ameliyatı öncesi ve sonrası hizmetlerin ve desteklerin artırılmasında kullanılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak“Aile/Çocuk Genel Bilgi Formu”ve uluslararası platformda kullanılan“Koklear implantlı çocuklara ebeveynlerin bakış açısı”anketinin Türkçe'ye çevirisi ve adaptasyonu yapılarak oluşturulan“Koklear İmplantlı Çocuğu Olan Aileler İçin Bilgi ve Beklenti Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Ebeveynlere koklear implantasyon ameliyat öncesi konu başlığından oluşan bölümde 19 soru, koklear implantasyon ameliyat sonrası konu başlığından oluşan bölümde 29 soru soru olmak üzere toplam 48 soru sorulmuştur. Araştırma grubunu işitme kaybı dışında ek engeli olmayan 1-12 yaş aralığında Kİ'lı çocuğu olan 111 ebeveyn (anne veya baba) oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to analyze information and expectations of parents of the children between 1 and 12 years of age who had hearing loss and cochlear implantation (CI) without any additional disability. One of the objectives was to use the data obtained throughout the study to increase services and support before and after the cochlear implantation procedure through the information gathered from the parents.“Family/Child General Information Form”and Turkish version of“Parent Approach to Children with Cochlear Implantation”which is used at international platform and“Information and Expectation Assessment Form for Parents Who Have Child with Cochlear Implant”which was adopted to our country were used. Totally 48 questions including 19 questions about preoperative period of cochlear implantation and 29 questions about postoperative period of cochlear implantation. In the research group, 111 parents (mother or father) who have a child between 1 and 12 years of age with CI without additional disability other than hearing loss were enrolled.