Normal işitmeye sahip bireylerde işitsel uyarılmış beyin sapı cevaplarında polarite değişikliğine bağlı latans ve amplitüd değerlendirmesi
The evaluation of normal brainstem auditory evoked hearing with individuals in their response due to latency and amplitude polarity change
- Tez No: 570927
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDÜZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Normal işitmeye sahip olan bireylerde işitsel beyinsapı cevaplarında (İBC) polarite değişikliğine bağlı latans ve amplitüdleri değerlendirmektir. Elde edilen bulguların kliniklerde kullanılan polariteye bağlı olarak normatif datasını oluşturmaktır. Çalışmaya normal işitmeye sahip 18-45 yaş arası 20 erkek ve 19 kadın katılmıştır. Katılımcıların yaşları 18-45 arasında değişmekte olup ortalama 29.06±9.56'dır. İBC öncesi tüm katılımcılara Kulak Burun Boğaz muayenesinden sonra immitansmetrik inceleme, akustik refleks testleri, otoakustikemisyon (OAE) testleri yapılmıştır. Normal odyolojik bulgulara sahip bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Alterne, rarefaction ve condensation polariteler ile dalga latansları, dalgalar arası latans değerleri ve dalga amplitüdleri değerlendirilmiştir. 70 dBnHL şiddet seviyesinde I ve III. dalga latansı rarefaction polarite ile, V. dalga latansı ise alterne polarite ile en erken sürede elde edilmiştir (p˂0.05). 20 ve 50 dBnHL' de ise alterne polarite ile en erken sürede V. dalga latansı elde edilmiştir (p˂0.05). Dalgalar arası latans değerlerinde polariteler için istatistiksel olarak anlamlı bir fark mevcut değildir (p˃0.05). 70 dBnHL şiddet seviyesinde alterne ve condensation, 20 ve 50 dBnHL'de ise rarefaction polarite ile en yüksek amplitüd değerleri elde edilmiştir (p˂0.05). Elde edilen bulgulara göre polariteler arasında farklı latans ve amplitüdler gözlenmektedir. Kliniklerde normal değerler oluşturulurken ya da mevcut normatif datalar kullanılırken tercih edilen polariteler dikkate alınmalıdır. Polaritelere bağlı değişkenler İBC değerlendirmesinde tanısal açıdan büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
It is to evaluatelatencies and amplitudes induced by polarity change in auditory brainstem responses (ABRs) in individuals with normal hearing. The data obtained constitute normative data based on polarity used in the clinics. 20 men and 19 women, who had normal hearing and were 18-45 years old, participated in the study. Ages of the participants varies between 18-45 years and the average age was 29.06±9.56. After Ear-Nose-Throat examination; immitansmetric examination, acoustic reflex tests, and otoacoustic emission (OAE) tests were performed to participants before the ABRs. Individuals with normal audiological findings were included in the study. Alternate, rarefaction and condensation polarities, wave latencies, inter-wave latency values, and wave amplitudes were assessed. Whilelatency of waves I and III at volume level of 70 dBnHL was obtained with rarefaction polarity, latency of wave V was obtained with alternate polarity in the earliest time (p˂0.05). At 20 and 50 dBnHL, latency of wave V was acquired with alternate polarity in the earliest time (p˂0.05). There was no statistically significant difference for polarities in inter-wave latency values (p˃0.05). The highest amplitude values were obtained at 70 dBnHL with alternate and condensation polarities and at 20 and 50 dBnHL with rarefaction polarity (p˂0.05). According to the obtained results, different latencies and amplitudes were observed between polarities. Preferred polarities should be taken into consideration when normal values are being formed or available normative data are used in the clinics. Polarity-related variables are very important in terms of diagnosis for evaluating ABRs.