Ağır metallerin Achroıa grisella (Fabricius, 1794) (Lepidoptera: Pyralidae) larvalarının bazı biyokimyasal özelliklerine etkileri
Effects of heavy metals on some biochemical characteristics of Achroia grisella (Fabricius, 1794) (Lepidoptera: Pyralidae) larvae
  1. Tez No: 570947
  2. Yazar: YELİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRAN EYLEM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Ağır metallerin, çinko (Zn), kadmiyum (Cd) ve kurşun (Pb), küçük balmumu güvesi Achroia grisella (Lepidoptera: Pyralidae) larvalarının protein, lipit ve karbohidrat miktarları üzerindeki etkileri laboratuvar koşullarında araştırılmıştır. Larvalar ağır metallerin üç farklı konsantrasyonu (50, 100 ve 200 mg/kg) ile kontamine edilmiş yapay bir besin ortamında yetiştirildi. Kontrol grubundaki, böcekler bal peteği (200 g), kepek (860 g), gliserol (300 ml), bal (150 ml) ve saf su (150 ml) içeren ağır metal içermeyen besinle beslenmiştir. Böceklerin tümü 25 ± 2 °C sıcaklık, % 60 ± 5 bağıl nem ve 16L: 8D fotoperyot koşullarında tutulmuştur. Son evre A. grisella larvaları tartılıp, ayrı ayrı mikrosantrifüj tüplerine yerleştirilerek biyokimyasal analiz için -20 °C'de saklanmıştır. Larvaların protein, lipit ve karbohidrat miktarları sırasıyla Lowry, vanilin-fosforik asit ve sıcak antron testleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, larvaların protein miktarının 50 ve 200 mg/kg Zn konsantrasyonlarında önemli ölçüde azaldığını göstermiştir. Karbohidrat miktarı 50 ve 100 mg/kg Zn konsantrasyonlarında ve lipit miktarı tüm Zn konsantrasyonlarında kontrole göre önemli ölçüde azalmıştır. Benzer şekilde, Cd kontaminasyonu 50 ve 200 mg/kg konsantrasyonlarında larvaların protein seviyesinde önemli bir düşmeye neden olmuştur. Karbohidrat miktarı kontrole karşılaştırıldığında sadece 50 mg/kg'da önemli ölçüde azalmıştır. Cd uygulanan larvaların lipit miktarı, 50 ve 200 mg/kg Cd konsantrasyonlarında çok değişmediği halde 100 mg/kg konsantrasyonda önemli ölçüde düşmüştür. Pb uygulanan grupta protein miktarı, 50 ve 200 mg/kg konsantrasyonlarında dikkate değer ölçüde azalmıştır. Karbonhidrat ve lipit seviyeleri, kontrol ile karşılaştırıldığında 100 ve 200 mg/kg Pb konsantrasyonlarında önemli azalma ile benzer bir eğilim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of heavy metals, zinc (Zn), cadmium (Cd) and lead (Pb) on protein, lipid and carbohydrate levels of lesser wax moth, Achroia grisella (Lepidoptera:Pyralidae) larvae was examined under laboratory conditions. Larvae were reared on an artificial diet medium contaminated with three different concentrations (50, 100 and 200 mg/kg) of heavy metals. In the control group the insects fed a heavy metal-free diet containing honeycomb (200 g), bran (860 g), glycerol (300 ml), honey (150 ml) and distilled water (150 ml). All of the insects were kept at 25 ± 2 °C temperature, 60 ± 5% relative humidity and 16L:8D photoperiod conditions. Last instar A. grisella larvae were weighed, placed individually into microcentrifuge tubes and stored at –20 °C for the biochemical analysis. Protein, lipid and carbohydrate levels of the larvae were determined by Lowry, vanillin-phosphoric acid and hot anthrone tests, respectively. The results of this study showed that protein level of the larvae decreased significantly at 50 and 200 mg/kg Zn concentrations. Carbohydrate level reduced notebly at 50 and 100 mg/kg Zn concentrations and lipid level decreased at all Zn concentrations with respect to control. Similarly, Cd contamination caused a significant reduction in the protein level of the larvae at 50 and 200 mg/kg concentrations. Carbohydrate level reduced significantly at only 50 mg/kg compared with control. Lipid level of the Cd-treated larvae considerably reduced at 100 mg/kg concentration, while it remained more or less unaffected at 50 and 200 mg/kg Cd concentrations. In Pb-treated group protein level significantly declined at 50 and 200 mg/kg concentrations. Carbohydrate and lipid levels showed a similar trend with a significant reduction at 100 and 200 mg/kg Pb concentrations compared to control.