Okullarda siber aylaklık davranışının okul iklimine yansımalarının yönetici ve öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of the reflections of cyber-loafing by the views of administrators and teachers on school climate in schools
  1. Tez No: 570954
  2. Yazar: HATİCE KATIER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma okullarda bilişim teknolojilerinin iş dışı amaçlarla kullanımını ifade eden siber aylaklık davranışının okul iklimine etkilerinin ortaya çıkarılması ve siber aylaklık davranışı hakkında yönetici ve öğretmenlerin görüşlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerin bir arada kullanıldığı eş zamanlı iç içe geçmiş karma bir yöntemsel yaklaşım benimsenmiştir.İşe koşulan yöntemin nicel boyutunu ilişkisel tarama modeli, nitel boyutunu ise olgubilim çalışması oluşturmaktadır.Araştırmanın nicel bölümünün çalışma grubu Edirne İli Merkezi ve ilçelerinde görev yapan 400 öğretmenden oluşmuştur. Bu örneklemin belirlenmesin de seçkisiz örnekleme tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen nicel veriler bilgisayar ortamında, SPSS programında analiz edilmiştir. Nicel verilerin analizinde; betimsel istatistikler, t testi,tek yönlü anova, pearson korelasyon ve regresyon kullanılmıştır.Araştırmanın nitel boyutu ise Edirne İli Merkezi ve ilçelerinde görev yapan 18 okul yöneticisinden oluşmuştur. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme tekniği ile belirlenmiştir.Araştırma da elde edilen nitel veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre siber aylaklık ve siber aylaklığı oluşturan her bir alt boyuta ilişkin puanların ortalamanın altında olduğu, okul iklimi puanlarının ise“sık sık”puan sınırına yakın olup“bazen”sınırında olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin cinsiyet, yaş, mesleki hizmet süresi, çalışılan okul türü, akıllı telefonu günlük kullanım sıklığı, sosyal ağ sitelerini günlük kullanım sıklığı gibi değişkenlerin okul çalışanlarının siber aylaklık davranışlarını ve okul iklimi algılarını etkileyip etkilemediği incelenmiş ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenen bulgulara ait ortalama değerler verilerek sonuçlar yorumlanmıştır. Siber aylaklık davranışının öğretmenlerin cinsiyet, sosyal ağ sitelerini günlük kullanım sıklığı değişkenlerine göre anlamlı farklılık görülmezken; yaş, mesleki hizmet süresi, çalışılan okul türü, akıllı telefon kullanım sıklığı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin okul iklimi değerlendirme düzeyleri ile cinsiyet, yaş, mesleki hizmet süresi, çalışılan okul türü, akıllı telefonu günlük kullanım sıklığı, sosyal ağ sitelerini günlük kullanım sıklığı gibi değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Özellikle de okul iklimi alt boyutu olan mesleki dayanışma boyutundaki farklılıklar dikkat çekmektedir. Siber aylaklık ile okul iklimi arasında negatif yönlü bir ilişki analiz sonucunda ortaya çıkmıştır. Siber aylaklık ile okul iklimi arasındaki ilişki düşük düzeyde bulunmuştur. Bulgular, siber aylaklık davranışının okul iklimini açıklayan değişkenlerden birisi olduğunu ve siber aylaklık davranışlarının artmasının da öğretmenlerin okul iklimine dair algılarını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal the effects of cyber loafing behavior, which means the use of information technologies in schools for non-educational purposes, and to evaluate the views of administrators and teachers about cyber loafing behavior. In the research, a mixed methodological approach is adopted which uses a combination of qualitative and quantitative research methods simultaneously.The quantitative dimension of the method employed is the relational survey model and the qualitative dimension is phenomenological study. The study group of the quantitative part of the study consisted of 400 teachers working in Edirne and its districts. Random sampling techniques were used to determine this sample. The quantitative data obtained were analyzed by SPSS program. In the analysis of quantitative data; Descriptive statistics, t test, one-way anova, Pearson correlation and regression were used.The qualitative dimension of the study consisted of 18 school administrators working in Edirne and its districts. The qualitative data obtained in the research were analyzed with descriptive analysis technique. According to the findings of the study, it was found that the scores related to cyber injustice and cyber injustice were below average and school climate scores were ına often“and sometimes”close ". The variables such as gender, age, professional service period, type of school worked, frequency of daily use of smartphone, frequency of daily use of social networking sites were investigated in terms of whether they affect cyber behavior behaviors and school climate perceptions of school employees. Results were interpreted by giving mean values. It was found that cyber idle behaviors did not differ according to the variables of daily use frequency of teachers and gender and social sharing sites, and showed significant difference according to age, professional service period, type of school worked, and frequency of smartphone use. School climate evaluation levels of teachers; gender, age, professional service period, type of school work, frequency of smartphone usage and social networking sites. In particular, the differences in the occupational climate dimension, which is the sub-dimension of the school climate, are striking. As a result of the analysis, there was a negative relationship between the cyber nut and the school climate. In the school environment and its sub-dimensions, the predictive power of cyber nutrients was found to be low. In the event, it was concluded that the school climate was affected by cyber loneliness behavior but there were different factors affecting the school climate.