1990 sonrası Türk fotoğrafında sayısal paradigma
Digital paradigm in Turkish photography after 1990
  1. Tez No: 570967
  2. Yazar: ŞEREF ARTAGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
“1990 Sonrası Türk Fotoğrafında Sayısal Paradigma”başlıklı bu yüksek lisans tezinde fotoğrafın teknolojik bir dile sahip olmasıyla birlikte Türk fotoğrafındaki yeri ve gelişimi izlenmiştir. 19.yüzyılda bulunan Fotoğrafın teknik, optik, kimyasal ve teknolojik gelişmeleri 21.yüzyıla kadar incelenmiştir. Bu incelemelerde fotoğrafın teknolojiye ne kadar endeksli bir dil olduğu üzerinde durulmuştur. Dilin yaşanan gelişmelere bağlı olarak yaşadığı değişim ve yenilikler takip edilerek Türk fotoğraf tarihindeki önemli gelişmeler ile sentezlenmeye çalışılmıştır. Cumhuriyet öncesi dönemden başlayarak tarihsel gelişmelerle incelenen ülke fotoğrafı üslup sorunu üzerinden araştırılmıştır. Türk fotoğraf tarihinde nitelikli ve farklı yaklaşımlara sahip kişi ve kurumlar paradigma bağlamıyla değerlendirilmiştir. Bu bağlam üzerine gelişen teknoloji ve değişen toplum yapısında Türk fotoğrafçılarının üslup arayışları ve üretimleri dikkate alınmıştır. 1990 yılı itibariyle ülkemize giren, sayısal kameralar, bilgisayar, fotoğraf işleme ve düzenleme programları ve internet teknolojisi gibi gelişmeler üzerinden teknolojinin olanaklarıyla gelinen durum tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Digital Paradigm in Turkish Photography After 1990”In this master thesis, photography has a technological language and its place and development in Turkish photography has been followed. The technical, optical, chemical and technological developments of photography in the 19th century were studied until the 21st century. In these studies, it is emphasized how much indexed language is technology. The changes and innovations experienced by the language depending on the developments have been followed and synthesized with important developments in the history of Turkish photography. Starting from the pre-Republican period, the country photograph, which has been examined with historical developments, has been researched on the style problem. In the history of Turkish photography, qualified individuals and institutions with different approaches have been evaluated within the context of paradigm. In this context, the development of technology and changing society structure, Turkish photographers' style search and production were taken into consideration. Starting from 1990, digital cameras, computers, photo processing and editing programs and the developments in technology such as internet technology has been tried to determine the situation reached by the opportunities.