Süpermarketlerde aynı kriterlere sahip ürünler arasında web tabanlı uygulama kullanarak fiyat kıyaslaması yapılması: Örnek bir uygulama
Making price comparison by using web based application for between the products that have the same criteria in supermarkets: An example
- Tez No: 570968
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN YARALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bilişim teknolojilerinin günden güne hızla gelişmesi, günümüz insanının teknolojiyi interaktif bir şekilde kullanmasında etkili olmuştur. İnternet kullanan bireylerin sayısındaki artış ile birlikte tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında da değişiklikler meydana gelmiştir. Günümüzde birçok işlemin web üzerinden gerçekleştirildiği göz önünde bulundurulduğunda, tüketiciler için alışveriş yapmanın standartları da değişmiştir. Artık klasik market alışverişi yerini web tabanlı marketlere yani sanal marketlere bırakmaya başlamıştır. Tüketicilerin hesaplı alışveriş yapmak istemeleri, araştırmacı olmaları, alışveriş için fazla zaman harcamak istememeleri, hızlı ve ekonomik alışveriş yapmak istemeleri gibi sebeplerden ötürü sanal marketlere olan ilgi ve talep hızla artmaktadır. Sınırsız ürün ve hizmet çeşitliliği sunan bu marketleri cazip kılan en önemli unsurların başında kullanıcıların diledikleri ürünlere saniyeler içerisinde zaman, mekân tanımaksızın ulaşabilmeleri gelmektedir. Diğer bir çekici nokta da aynı ürünler için farklı seçenekler arasında kıyaslama yapabilmesidir. Elektronik ticaret kavramının yaygınlaşmasıyla birçok süpermarket sanal ortam üzerinden hizmet vermeye başlamıştır. Tüketicilere web tabanlı hizmet sunan bu sitelere market kategorisinin eklenmesi elektronik ticarette yeni bir trend haline gelmiştir. Ülkemizde elektronik ortamda hizmet veren süpermarket pazarı elektronik ticaret içinde hızlı bir biçimde büyüyüp gelişme göstermektedir. Bu çalışmada, web tabanlı hazırlanan bir platform aracılığı ile elektronik ticaret kapsamında hizmet veren sanal marketler ele alınmıştır. Oluşturulan web tabanlı platform aracılığı ile birden fazla sanal marketin belirlenen kategorilerdeki ürünlere ait verileri çekilerek kullanıcıların karşılaştırma yapabilmeleri hedeflenmektedir. Bu uygulama ile kullanıcılara ürünlere ait en ekonomik fiyat sunulması, kullanıcıların istenilen her veriye kolaylıkla erişmeleri ve en ekonomik olan ürünü satın alabilmeleri için elverişli bir platform oluşturulması amaçlanmıştır. Bu uygulamadaki asıl amaç kullanıcılara bilgi vermek, birden fazla ürünü tek bir web uygulaması üzerinden görmelerini, ekonomik ve hızlı alışveriş yapmalarını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid developments of information technologies has been effective in the use of technology in today's people. With the increase in the number of individuals using the Internet, changes in the shopping habits of consumers have occurred. Considering the fact that many transactions are carried out on the web today, the standards of shopping for consumers have changed. Now, the classic grocery store has begun to leave its place to web-based markets, that is, virtual markets. The interest and demand for virtual markets are rapidly increasing due to reasons such as consumers wanting to make cheap purchases, being researchers, not wanting to spend much time for shopping, and wanting to make fast and economical purchases. The most important factors that make these markets attractive are the users' ability to reach the products they want without any time and place. Another attractive point is the ability to make comparisons between different options for the same products. With the expansion of the concept of electronic commerce, many supermarkets have started to serve through the virtual environment. Adding the market category to these sites that offer web-based services to consumers has become a new trend in electronic commerce. The supermarket industry, which serves in electronic environment in our country, is rapidly growing and developing in electronic commerce. In this study, virtual markets that serve within the scope of electronic commerce are discussed through a web-based platform. Through the web-based platform created, it is aimed that the users can compare the data of the products in the determined categories in more than one virtual market. With this application, it is aimed to provide users with the most economical price of products and to provide a convenient platform for the users to easily access every desired data and to purchase the most economical product. The main purpose of this application is to provide information to the users, to see more than one product through a single web application, to provide economic and fast shopping.