Makine öğrenmesi teknikleriyle itfaiye istasyonlarının performansının ölçülmesine yönelik web uygulaması
A web application for measuring performance of fire stations through machine learning techniques
- Tez No: 570999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bilişim sistemlerinde meydana gelen hızlı gelişmeler, verilerin organizasyonların karar verme sürecinde etkin bir şekilde kullanımına olanak sağlamaktadır. Ham verilerin işlenmesi ve analiz edilerek karar verme süreçlerine dahil edilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarında daha etkin yönetim, performans ölçümü ve kamu kaynaklarının etkin kullanımı gibi konularda büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında İzmir İtfaiye Daire Başkanlığı'nın karar verme süreçlerini doğrudan destekleyebilecek yapıda bir sistem tasarlanmıştır. Çalışma, İtfaiye Daire Başkanlığı'ndan yetkili kişilerle sürekli fikir alışverişi yapılarak, tamamen itfaiyenin ihtiyaçları gözetilerek gerçekleştirilmiştir. Karar vericilere karar verme süreçlerinde destek olmayı, anlık ve geleceğe yönelik çıkarımlarla var olan verilerden yararlı bilgiler elde etmeyi amaçlayan web tabanlı bir uygulama geliştirilmiştir. Uygulamanın geliştirilmesi aşamasında İzmir İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından oluşturulmuş, kâğıt üzerinde tutulan ve arşivlerde saklanan İtfaiye Yangın Raporu formlarının dijitalleştirilmesi sağlanmıştır. Dijitalleştirilerek veri tabanına kaydedilen formlardan, çeşitli sorgular ve analizler yapılarak itfaiyenin mevcut durumu ve performansı ortaya konulmuştur. Ayrıca geleceğe yönelik tahminlemeler de yapılarak uygulama, mevcut durumun ve performansın yanında, ileriye dönük bilgiler de sunan bir sistem haline getirilmiştir. Geleceğe yönelik tahminlemeler yapılırken zaman serisi analizlerinden ve makine öğrenmesi tekniklerinden yararlanılmıştır. Tüm sorgu, analiz ve tahminlemeler web uygulamasında çeşitli grafikler, haritalar ve sayısal değerler olarak karar vericilere raporlanmıştır. İtfaiye Yangın Raporu formlarının arşivlerde değil veri tabanında saklanması; verilerin kaybolma, deforme olma ve karar verme sürecine etkin olarak katılamaması gibi olası risklerin önüne geçilmesinde önemli bir role sahiptir. Uygulama, veri tabanına kaydedilen ham verilerin yararlı bilgilere dönüştürülmesiyle özellikle stok yönetimi, insan kaynakları yönetimi, itfaiye istasyonu yer seçimi gibi konularda karar verme desteği sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of information systems enables the efficient use of data in decision-making process of organizations. The processing and analysis of raw data and including them in decision-making processes have a great importance for more effective management, performance measurement and effective use of public fundings in public institutions and organizations. Within the scope of this study, a system was designed to support the decision-making processes of the Izmir Fire Department directly. The study was carried out by constantly exchanging ideas with the authorized persons of the Fire Department and taking into consideration the needs of the fire brigade. A web-based application, which aims to support the decision-maker in the decision-making process and to obtain useful information from the existing data by making instant and future inferences, was developed. During the development process of the application, the Fire Report forms, which were created, kept on paper and stored in archives by Izmir Fire Department, were digitized. The current situation and performance of the fire brigade has been revealed by making various queries and analyzes from the forms which are saved to database by digitizing them. In addition, by making forecasts for the future, the application has been turned into a system that provides forward-looking information and shows the current situation and performance. Time series analysis and machine learning techniques were used to make predictions for the future. Queries, analyzes and predictions in this web application were reported to the decision maker with graphs, numerical values and maps. Keeping fire reports forms into databases instead of archives has an important role to prevent risks such as absence of data, having deformed data, and non-particpation of data into decision making process effectively. The application will provide support for decision-making on issues such as stock management, human resource management, fire station location selection, by converting raw data into useful information.