Cam elyaf ve lif sanatı uygulamaları
Fiberglass and fiber art applications
- Tez No: 570998
 - Danışmanlar: PROF. NESRİN ÖNLÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde sanat kapsamında Lif sanatı uygulamaları, sürekli olarak farklı malzeme arayışındadır. Ulaşılabilen kaynaklarda, sanayiye yönelik ürünlerde, dayanıklılık ve yanmazlık özelliklerinden dolayı yalıtım malzemesi, kompozit malzeme olarak da mimari öğelerde karşımıza çıkmakta olan cam elyafı, yapılan tez uygulamalarında kullanılmıştır. Uygulamaların deneme süreçlerinde cam elyafının, polyester ve sertleştirici ile birleşince hacim aldığı, boyanabildiği, farklı biçimlere dönüştürebildiği gözlenmiştir. Bu nedenle de cam elyafının, lif sanatı kapsamında uygulamalarının yapılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda tez üç bölümden oluşmakta ve sanat kapsamında yapılan ilk tez çalışması olması nedeniyle, cam elyafı ve teknik özelliklerinden ayrıntılı bilgiler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Currently fiber art applications within the scope of art involve a continuous search for different materials. Fiberglass, among accessible resources and industrial products, used as insulation material due to resistance and inflammable qualities, and as composite material in architectural elements, is used in this thesis application. Experimental processes in the trials observed fiberglass gained volume, was paintable and could take different forms when combined with polyester and hardener. As a result, the decision was made to use fiberglass in applications within the scope of fiber art. Within this scope, the thesis comprises three sections and is the first thesis study within the art field attempting to provide detailed information about fiberglass and technical qualities.