Türkiye'nin Kıbrıs politikasının enerji jeopolitiği bağlamında analizi
Analysis context of energy geopolitical of Turkey's Cyprus policy
- Tez No: 571001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
1950'lerde uluslararası gündeme gelen Kıbrıs sorunu, bu dönemden itibaren yaşanılan birçok tarihsel gelişmeyle şekillenmiş, çözümsüzlüğünü günümüze kadar devam ettirmiştir. 1983'te KKTC'nin kurulmasından sonra adada iki yönetim ortaya çıkmış, bu gelişmeden sonra da iki farklı yönetimin tek bir çatı altında birleştirilmesi için görüşmeler günümüze kadar sürmüştür. Kıbrıs sorunu, açık denizlerde doğalgazın keşfiyle farklı boyutlara ulaşmıştır. Bölgede çok sayıdaki paydaşı ilgilendiren Hidrokarbon rezervlerinin keşfi, sorunu daha da karmaşık hale dönüştürmektedir. Yaşanan gelişmeler bölge siyaseti, ekonomisi ve jeopolitiği üzerinde etkili olmaktadır. Kıbrıs sorunu üzerine eklemlenen Hidrokarbon keşfi, Rum Yönetiminin, Mısır ve İsrail ile birlikte adadaki Türklerin ve Türkiye'nin haklarını hiçe sayarak yapmış olduğu antlaşmalar bölgedeki siyasi sorunları daha da artırmakta, potansiyel olarak istikrarsız bir deniz güvenliği yaratmaktadır. Bu çerçevede Türkiye Kıbrıs Politikası üzerinde Enerji Jeopolitiği rekabetine nasıl bakıyor? Türkiye bu rekabete nasıl yaklaşıyor? gibi soruların cevaplanması önem taşımaktadır. Yapmış olduğumuz bu çalışma ile Doğu Akdeniz'de Enerji Jeopolitiği kapsamında Bölgesel Aktörlerin arasındaki rekabet ortaya konularak, Uluslararası aktörlerin Doğu Akdeniz'deki varlığına karşın Türkiye'nin haklarını savunmasına yönelik siyasi ve askeri etkinliği irdelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Cyprus problem, which came to the international agenda in the 1950s, has been shaped by many historical developments that have been experienced since this period and has continued its unsolvability until today. After the establishment of the TRNC in 1983, two administrations emerged on the island, and after this development, the negotiations for the unification of two different administrations under a single roof have continued until today. The Cyprus problem has reached different dimensions with the discovery of natural gas in the high seas. The discovery of hydrocarbon reserves, which concerns many stakeholders in the region, makes the problem even more complex. These developments have an impact on regional politics, economy and geopolitics. The discovery of hydrocarbons, which articulated on the Cyprus problem, has escalated the problems in the region and creates an unstable maritime security because of the treaties, which ignore Turkey, carried out by the Greek Cypriot Administration with Egypt and Israel. In this context,“How Turkey is looking at to Energy Geopolitics competition on its Cyprus policy?”and“How Turkey is approaching this competition?”questions have become important to answer. In this study that we carry out, it will be tried to investigate political and military effectiveness of Turkey for the defense of its rights, by putting forth the scope of competition between the actors in the Eastern Mediterranean Regional Energy Geopolitics,