Doğu Akdeniz enerji krizi bağlamında Kıbrıs sorunu
The cyprus problem in the context of the eastern mediterranean energy crisis
  1. Tez No: 902571
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ SAĞSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Stratejik ve jeopolitik bir öneme sahip olan Doğu Akdeniz, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa arasında bir köprü görevi görmektedir. Bu durum, Doğu Akdeniz'e kıyıdaş olan devletleri de etkilemekle beraber siyasi gerginliklerin yoğunlaşmasına sebep olmaktadır. Özellikle son dönemde bölgesel anlaşmazlıklara enerji sorununun da eklenmesi ile birlikte bölgede yaşanan kriz ulusal ve uluslararası güvenlik için bir tehdit haline gelmiştir. Egemenlik alanının genişletilmesinde etkili bir unsur olan enerji sorunu, bölgesel sorunların tekrar gündeme gelmesine yol açarak siyasal süreçler başta olmak üzere ikili ilişkileri etkilemiş ve ekonomik anlaşmazlıkların yaşanmasına da sebep olmuştur. Doğu Akdeniz sorunu, başta bölgesel olmak üzere uluslararası konjonktürde de önemli etkiler bırakan bir krizdir. Doğu Akdeniz Sorunu'nun temel etki alanı olan deniz yetki alanları arasındaki ihtilaflı bölgeler, krizi derinleştirirken devletlerin dış politikadaki adımlarının da temelini oluşturmaktadır. Diğer alanlarda olduğu gibi Kıbrıs Adası'nın egemenlik alanının da dâhil olduğu kriz, özellikle ihtilaflı bölgelerde egemenlik yarışına yol açmıştır. Doğu Akdeniz'in enerji alanındaki potansiyelinin keşfedilmesi ile bölgenin merkezinde yer alan Kıbrıs sorunu daha da karmaşık bir hale gelmiştir. Özellikle Avrupa Birliği'nin bu süreçte sorunun önemli bir parçası haline gelmesi ve Doğu Akdeniz Politikası konusunda üyesi olan Yunanistan ve GKRY'nin politikalarını desteklemesi, KKTC'nin haklarını savunan Türkiye ile ilişkilerinin daha da gerginleşmesine yol açarken Kıbrıs sorununun çözümünü daha da zor hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean, which has a strategic and geopolitical importance, serves as a bridge between the Middle East, Africa and Europe. This situation affects the riparian countries of the Eastern Mediterranean and causes political tensions to intensify. Especially with the recent addition of the energy issue to regional disputes, the crisis in the region has become a threat to national and international security. The energy problem, which is an effective factor in the expansion of sovereignty, has led to the re-emergence of regional problems, affecting bilateral relations, especially political processes, and causing economic disputes. The Eastern Mediterranean issue is a crisis that has had a significant impact not only on the regional but also on the international conjuncture. The disputed maritime jurisdictions, which are the main sphere of influence of the Eastern Mediterranean Problem, deepen the crisis and form the basis of the foreign policy steps of the countries. The crisis, which includes the sovereignty of the island of Cyprus, as in other areas, has led to a competition for sovereignty, especially in disputed areas. With the discovery of the energy potential of the Eastern Mediterranean, the Cyprus problem, which is at the center of the region, has become even more complex. In particular, the fact that the European Union became an important part of the problem in this process and supported the policies of Greece and the Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus, which are members of the European Union, on the Eastern Mediterranean Policy, led to further strained relations with Turkey, which defended the rights of the Turkish Republic of Northern Cyprus, and made the solution of the Cyprus problem even more difficult.