Soğuk savaş sonrası dönemde Fransa'nın Doğu Akdeniz politikalarının Türkiye-Yunanistan ilişkilerine etkisi
The impact of France's Eastern Mediterranean policies On Turkey-Greece relations in the post-cold war era
- Tez No: 949390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Akdeniz'in köklü devletlerinden biri olan Fransa, son birkaç yılda Emmanuel Macron'un Cumhurbaşkanlığında Doğu Akdeniz'deki jeopolitik gelişmeler karşısında aktif politikalar izlemekte ve bu durum Fransa ile Türkiye'yi karşı karşıya getirmektedir. Özellikle son birkaç yıl içerisinde Fransa'nın Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de yükselen bir güç olarak kendine rakip görmesi, Fransa'yı Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile iyi ilişkiler tesis etmeye yöneltmiştir. Fransa, milli imkân ve kabiliyetleriyle Doğu Akdeniz'de giderek artan bir askeri güç haline gelen Türkiye'ye karşı Yunanistan'ı bir denge unsuru olarak kullanmaktadır. Fransa, bahse konu bu strateji çerçevesinde yapmış olduğu gemi ve uçak satışlarıyla Yunanistan'ın deniz ve hava kuvvetlerinin gelişimine önemli katkı sağlayarak Türkiye'ye karşı bölgedeki güç dengesini korumayı hedeflemektedir. Fransa ile Yunanistan arasında imzalanan savunma ve iş birliği anlaşması ile Yunanistan Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri'nin imkân ve kabiliyetleri Türkiye karşısında artırılmaya çalışılsa da Fransa'nın izlemiş olduğu bu politika hem Türk-Yunan ilişkilerine hem de NATO'nun bekasına tehdit teşkil etmektedir. Öyle ki, Fransa'nın Yunanistan ve GKRY ile geliştirmiş olduğu ittifaklar, NATO'nun dayanışma ruhunu zedelemekte ve bölgesel istikrarı tehlikeye atarak, NATO'nun hassas dengelerini etkileyebilecek bölge dışı aktörlerin Doğu Akdeniz'de daha fazla nüfuz sahibi olmasına zemin hazırlamaktadır. Ayrıca, Fransa'nın icra ettiği bu politikalar, Doğu Akdeniz'deki enerji paylaşımı ve deniz yetki alanları sorunlarını daha da karmaşık bir hale getirerek çözüme giden yolları tıkamaktadır. Bu çalışma da Fransa'nın Doğu Akdeniz'de izlemiş olduğu dış politikanın etkileri, Türkiye ve Yunanistan ekseninde neo-realist bir perspektiften incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda bu çalışma, Fransa'nın Doğu Akdeniz politikalarının yalnızca Türkiye ve Yunanistan ilişkileri üzerinde değil, aynı zamanda NATO'nun kolektif güvenlik anlayışını ve transatlantik ilişkileri nasıl etkilediğini ele alarak literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
France, one of the prominent powers of the Mediterranean, has pursued active policies in response to the geopolitical developments in the Eastern Mediterranean under the presidency of Emmanuel Macron in recent years. These policies have brought France and Türkiye into direct confrontation. Particularly in the past few years, France has perceived Türkiye as a rising power in the Eastern Mediterranean and a competitor, prompting it to establish close relations with Greece and the Greek Cypriot Administration (GCA). Leveraging its national capabilities, France has sought to position Greece as a balancing element against Türkiye, which has increasingly become a significant military power in the region. Within this strategic framework, France aims to maintain the regional balance of power by modernizing Greece's naval and air forces to counter Türkiye. Despite the defense and cooperation agreements signed between France and Greece, which aim to enhance the capabilities of the Greek Navy and Air Force vis-à-vis Türkiye, France's policies pose significant threats not only to Turkish-Greek relations but also to NATO's integrity. The alliances that France has developed with Greece and the GCA undermine NATO's spirit of solidarity and jeopardize regional stability, creating a framework that could allow extraregional actors to exert greater influence in the Eastern Mediterranean, thereby affecting NATO's delicate balance. Moreover, these policies exacerbate the complexities surrounding energy sharing and maritime jurisdiction disputes in the Eastern Mediterranean, obstructing potential pathways to resolution. This study examines the implications of France's foreign policy in the Eastern Mediterranean from a neo-realist perspective, focusing on its effects on the dynamics between Türkiye and Greece. In doing so, it aims to contribute to the literature by addressing how France's Eastern Mediterranean policies influence not only Turkish-Greek relations but also NATO's collective security framework and transatlantic relations.