Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde internet bağımlılığı yaygınlığı, internet bağımlılığının öğrencilerin depresyon düzeyi ve sosyodemografik özellikleri ile ilişkisi
Prevalence of internet addiction among Gaziosmanpaşa Üniversitesi School of Medicine Students, interaction of internet addiction with depression level and sociodemografic features
  1. Tez No: 571018
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGİHAN YILDIZ ÇELTEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
GİRİŞ: İnternet bağımlılığı, internetin aşırı kullanılması isteğinin önüne geçilememesi, internete ulaşılamadığında aşırı sinirlilik, saldırganlık hali olması ve kişinin iş, sosyal ve ailevi hayatının giderek bozulması olarak tanımlanabilir. AMAÇ: Bu çalışmada Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde internet bağımlılığı yaygınlığının belirlenmesi, internet bağımlılığı ile depresyon ve ilişkili olabilecek diğer faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızın örneklemi 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim görmekte olan 506 öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcılara 51 soruluk sosyodemografik özellikleri içeren anket formu, Young İnternet Bağımlılık Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği doldurtulmuştur. Veriler frekans, ki-kare testi, bağımsız örneklem testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinin yapılması amacıyla SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrance: Internet addiction can be identified as inability to prevent excessive use of the internet, excessive irritability and aggression when the internet cannot be reached, and progressive deterioration of people's work, social and family life day by day. Aim: In this study it is aimed that to determine prevalence of internet addiction among Gaziosmanpaşa University School of Medicine students, and examine relationship between internet addiction and depression and also other factors which may be related. Material and Methods: Sampling of our study is formed by 506 students who studying in Gaziosmanpaşa University School of Medicine in 2018-2019 education year. Participations are asked to answer survey in 51 questions about sociademografic data, Young Internet Addiction Scale, Beck Depression Scale. Data were evaluated using frequency, chi-square test, independent sample test. SPSS 20.0 statistical package program was used for statistical analysis of the data.