Köy Hizmetleri Tokat Araştırma Enstitüsü arazisinin toprak etüdü, haritalanması ve sınıflandırılması
- Tez No: 27724
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPER DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Köy Hizmetleri Tokat Araştırma Enstitüsü topraklarının detaylı etüd ve haritalamasının yapıldığı bu çalışmada dört adet toprak serisi tanımlanmıştır (Yeşilırmak, Deneme, Akış ve Elmalı serileri). Enstitü toprakları Toprak Taksonomisine göre Entisol ordosunda sınıflandırılmıştır. Çalışma alanında II., III. ve IV. sınıf araziler tespit edilmiştir. Enstitü topraklarının başlıca sorunları ağır bünye, hafif ve orta taşlılık, yüksek kireç içeriği ve hafif ve orta eğim olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 71 - SUMMARY In this study physical, chemical and morphological proporties of Köy Hiz- etleri Research Enstitü soils were determined and soil map was prepared. On different three physiograhic units; four soil series have been deter- ined, described and mapped. This study was made according to Soil Taxonomy. Soil series were distingu- shed that are: Yeşilırmak, Deneme, Akış and Elmalı. These series are classified nto Entisol order. In addition to this soils properties and problems vere also etermined. 1ÖÎİIIM