Bitki yetiştirme ortamı olarak pomza taşının azot dozlarında mısır bitkisinin gelişmesine etkisi
- Tez No: 27727
- Danışmanlar: PROF.DR. A. REŞİT BROHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
(249.27 mg/pot) was found at 1:1 mixture x 400 ppm N rate, the lowest N amount (34.40 mg/pot) was found at 2s 1 mixture x 0 ppm N rate. 12. The difference between the amounts of P taken by plants was found very significant (at */. 1 level). The pumice stone added to soil at a known level has positive effect on the amount of P taken. The highest P amount (86.51 mg/pot) was found at ls3 mixture, the lowest P amount (57.29 mg/pot) was found at full pumice stone treatment. As regards M rates, the highest average amount of P (102.42 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (34 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on the amount of P taken. 13. The difference between the average amounts of P taken by roots was found very significant for both mixtures and N rates (at 7. 1 level). The highest amount of P (16.76 mg/pot) taken by roots was found at full soil, the lowest P amount (10.93 mg/pot) was found at full pumice stone. The highest average amount of P (17.03 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (11.31 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on P taken by the increasing dry matter yield. 14. The difference between the average amounts of K taken by plants was found very significant for mixtures, N rates and mixture x N rate interaction (at 7. 1 level). In general, the amount of K taken, increased as the soil rate no - li bulunmuştur. En fazla kök kuru madde miktarı 14.35 gr/saksı ile İsi karışımında, en düşük kuru madde miktarı ise 9.50 gr/saksı ile 2s 1 karışımında gerçekleşmiştir. Genel olarak belli oranlarda pomza katılan karışımlarda, kök kuru madde miktarında artış görülmüştür. Azot dozları acısından 200 ppm' e kadar artan azot dozu kök kuru madde miktarını artırmıştır. En yüksek kuru madde miktarına 13.19 gr/saksı ile 200 ppm N dozunda, en düşük kuru madde miktarına ise 8.32 gr/saksı ile 0 ppm N dozunda rastlanmıştır. 4. Toprak / pomza tası karışımı ve farklı N dozları bitki N kapsamı üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. En yüksek ortalama N kapsamına“/. 1.67 ile tam pomzada, en düşük N kapsamına 7.İ.33 gr/saksı ile 1î3 karışımında rastlanmıştır. Artan azot dozu mısır bitkisinin azot kapsamını artırmıştır. 400 ppm' e kadar azot dozundaki artışla birlikte bitki N kap- samıda önemli ölçüde artmıştır. En yüksek ortalama azot kap samı % 2.16 ile 400 ppm N dozunda, en düşük azot kapsamı % 0.95 ile 0 ppm N dozunda gerçekleşmiştir. 5. Farklı toprak / Pomza tası karışımları, N dozları ve karışım k N dozu interaksiyonunun kök N kapsamına etkisi 7. 1 düzeyinde çok önemli bulunmuştur. En yüksek kök N kapsamına 7. 1.05 ile ls3 karışımında, en düşük kök N kapsamına ise 7. 0.71 ile tam toprak uygulamasında rastlanmıştır. Artan N dozu kök N kapsamını artırmıştır. En yüksek ortalama kök azot kapsamına ”/. 1.47 ile 400 ppm N dozunda, en dü-(249.27 mg/pot) was found at 1:1 mixture x 400 ppm N rate, the lowest N amount (34.40 mg/pot) was found at 2s 1 mixture x 0 ppm N rate. 12. The difference between the amounts of P taken by plants was found very significant (at */. 1 level). The pumice stone added to soil at a known level has positive effect on the amount of P taken. The highest P amount (86.51 mg/pot) was found at ls3 mixture, the lowest P amount (57.29 mg/pot) was found at full pumice stone treatment. As regards M rates, the highest average amount of P (102.42 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (34 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on the amount of P taken. 13. The difference between the average amounts of P taken by roots was found very significant for both mixtures and N rates (at 7. 1 level). The highest amount of P (16.76 mg/pot) taken by roots was found at full soil, the lowest P amount (10.93 mg/pot) was found at full pumice stone. The highest average amount of P (17.03 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (11.31 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on P taken by the increasing dry matter yield. 14. The difference between the average amounts of K taken by plants was found very significant for mixtures, N rates and mixture x N rate interaction (at 7. 1 level). In general, the amount of K taken, increased as the soil rate- no - li bulunmuştur. En fazla kök kuru madde miktarı 14.35 gr/saksı ile İsi karışımında, en düşük kuru madde miktarı ise 9.50 gr/saksı ile 2s 1 karışımında gerçekleşmiştir. Genel olarak belli oranlarda pomza katılan karışımlarda, kök kuru madde miktarında artış görülmüştür. Azot dozları acısından 200 ppm' e kadar artan azot dozu kök kuru madde miktarını artırmıştır. En yüksek kuru madde miktarına 13.19 gr/saksı ile 200 ppm N dozunda, en düşük kuru madde miktarına ise 8.32 gr/saksı ile 0 ppm N dozunda rastlanmıştır. 4. Toprak / pomza tası karışımı ve farklı N dozları bitki N kapsamı üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. En yüksek ortalama N kapsamına“/. 1.67 ile tam pomzada, en düşük N kapsamına 7.İ.33 gr/saksı ile 1î3 karışımında rastlanmıştır. Artan azot dozu mısır bitkisinin azot kapsamını artırmıştır. 400 ppm' e kadar azot dozundaki artışla birlikte bitki N kap- samıda önemli ölçüde artmıştır. En yüksek ortalama azot kap samı % 2.16 ile 400 ppm N dozunda, en düşük azot kapsamı % 0.95 ile 0 ppm N dozunda gerçekleşmiştir. 5. Farklı toprak / Pomza tası karışımları, N dozları ve karışım k N dozu interaksiyonunun kök N kapsamına etkisi 7. 1 düzeyinde çok önemli bulunmuştur. En yüksek kök N kapsamına 7. 1.05 ile ls3 karışımında, en düşük kök N kapsamına ise 7. 0.71 ile tam toprak uygulamasında rastlanmıştır. Artan N dozu kök N kapsamını artırmıştır. En yüksek ortalama kök azot kapsamına ”/. 1.47 ile 400 ppm N dozunda, en dü-(249.27 mg/pot) was found at 1:1 mixture x 400 ppm N rate, the lowest N amount (34.40 mg/pot) was found at 2s 1 mixture x 0 ppm N rate. 12. The difference between the amounts of P taken by plants was found very significant (at */. 1 level). The pumice stone added to soil at a known level has positive effect on the amount of P taken. The highest P amount (86.51 mg/pot) was found at ls3 mixture, the lowest P amount (57.29 mg/pot) was found at full pumice stone treatment. As regards M rates, the highest average amount of P (102.42 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (34 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on the amount of P taken. 13. The difference between the average amounts of P taken by roots was found very significant for both mixtures and N rates (at 7. 1 level). The highest amount of P (16.76 mg/pot) taken by roots was found at full soil, the lowest P amount (10.93 mg/pot) was found at full pumice stone. The highest average amount of P (17.03 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (11.31 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on P taken by the increasing dry matter yield. 14. The difference between the average amounts of K taken by plants was found very significant for mixtures, N rates and mixture x N rate interaction (at 7. 1 level). In general, the amount of K taken, increased as the soil rate- 126 - increased. The highest average amount of K (752.55 mg/pot) taken was -found at full soil, the lowest K amount (293.38 mg/pot) was found at full pumice stone. As regards H rates; The amount of K taken by corn plant increased as the amount of dry matter yield increased togeth er with increasing N rates up to 200 ppm. The highest average K amount (605.99 mg/pot) was found at 200 ppm N rate, the lowest K amount (332.04 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. As regards mixture x N interaction, the highest K amount (962.55 mg/pot) was found at full soil x 100 ppm N rate, the lowest K amount (203.74 mg/pot) was found at full pumice stone x 0 ppm N rate. 15. The difference between the average amounts of plant roots was found very significant for mixtures, N rates, mixture x N rate interaction ( at 7. 1 level ). The pumice stone added to soil has negative effect on the amount of K taken. The highest K amount (159.12 mg/pot) was found at full soil, the lowest K amount (19.86 mg/pot) was found at full pumice stone. As regards N rates; The highest average K amount (122.47 mg/pot) was found at 50 ppm N rate, the lowest K amount (81.11 mg/pot) was found at 400 ppm N rate. As regards mixture x N interaction, it was seen that the highest K amount (184.13 mg/pot) was found at full soil x 200 ppm N rate, the lowest K amount was found (12.59 and(249.27 mg/pot) was found at 1:1 mixture x 400 ppm N rate, the lowest N amount (34.40 mg/pot) was found at 2s 1 mixture x 0 ppm N rate. 12. The difference between the amounts of P taken by plants was found very significant (at */. 1 level). The pumice stone added to soil at a known level has positive effect on the amount of P taken. The highest P amount (86.51 mg/pot) was found at ls3 mixture, the lowest P amount (57.29 mg/pot) was found at full pumice stone treatment. As regards M rates, the highest average amount of P (102.42 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (34 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on the amount of P taken. 13. The difference between the average amounts of P taken by roots was found very significant for both mixtures and N rates (at 7. 1 level). The highest amount of P (16.76 mg/pot) taken by roots was found at full soil, the lowest P amount (10.93 mg/pot) was found at full pumice stone. The highest average amount of P (17.03 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (11.31 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on P taken by the increasing dry matter yield. 14. The difference between the average amounts of K taken by plants was found very significant for mixtures, N rates and mixture x N rate interaction (at 7. 1 level). In general, the amount of K taken, increased as the soil rate- 126 - increased. The highest average amount of K (752.55 mg/pot) taken was -found at full soil, the lowest K amount (293.38 mg/pot) was found at full pumice stone. As regards H rates; The amount of K taken by corn plant increased as the amount of dry matter yield increased togeth er with increasing N rates up to 200 ppm. The highest average K amount (605.99 mg/pot) was found at 200 ppm N rate, the lowest K amount (332.04 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. As regards mixture x N interaction, the highest K amount (962.55 mg/pot) was found at full soil x 100 ppm N rate, the lowest K amount (203.74 mg/pot) was found at full pumice stone x 0 ppm N rate. 15. The difference between the average amounts of plant roots was found very significant for mixtures, N rates, mixture x N rate interaction ( at 7. 1 level ). The pumice stone added to soil has negative effect on the amount of K taken. The highest K amount (159.12 mg/pot) was found at full soil, the lowest K amount (19.86 mg/pot) was found at full pumice stone. As regards N rates; The highest average K amount (122.47 mg/pot) was found at 50 ppm N rate, the lowest K amount (81.11 mg/pot) was found at 400 ppm N rate. As regards mixture x N interaction, it was seen that the highest K amount (184.13 mg/pot) was found at full soil x 200 ppm N rate, the lowest K amount was found (12.59 and(249.27 mg/pot) was found at 1:1 mixture x 400 ppm N rate, the lowest N amount (34.40 mg/pot) was found at 2s 1 mixture x 0 ppm N rate. 12. The difference between the amounts of P taken by plants was found very significant (at */. 1 level). The pumice stone added to soil at a known level has positive effect on the amount of P taken. The highest P amount (86.51 mg/pot) was found at ls3 mixture, the lowest P amount (57.29 mg/pot) was found at full pumice stone treatment. As regards M rates, the highest average amount of P (102.42 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (34 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on the amount of P taken. 13. The difference between the average amounts of P taken by roots was found very significant for both mixtures and N rates (at 7. 1 level). The highest amount of P (16.76 mg/pot) taken by roots was found at full soil, the lowest P amount (10.93 mg/pot) was found at full pumice stone. The highest average amount of P (17.03 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (11.31 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on P taken by the increasing dry matter yield. 14. The difference between the average amounts of K taken by plants was found very significant for mixtures, N rates and mixture x N rate interaction (at 7. 1 level). In general, the amount of K taken, increased as the soil rate- 126 - increased. The highest average amount of K (752.55 mg/pot) taken was -found at full soil, the lowest K amount (293.38 mg/pot) was found at full pumice stone. As regards H rates; The amount of K taken by corn plant increased as the amount of dry matter yield increased togeth er with increasing N rates up to 200 ppm. The highest average K amount (605.99 mg/pot) was found at 200 ppm N rate, the lowest K amount (332.04 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. As regards mixture x N interaction, the highest K amount (962.55 mg/pot) was found at full soil x 100 ppm N rate, the lowest K amount (203.74 mg/pot) was found at full pumice stone x 0 ppm N rate. 15. The difference between the average amounts of plant roots was found very significant for mixtures, N rates, mixture x N rate interaction ( at 7. 1 level ). The pumice stone added to soil has negative effect on the amount of K taken. The highest K amount (159.12 mg/pot) was found at full soil, the lowest K amount (19.86 mg/pot) was found at full pumice stone. As regards N rates; The highest average K amount (122.47 mg/pot) was found at 50 ppm N rate, the lowest K amount (81.11 mg/pot) was found at 400 ppm N rate. As regards mixture x N interaction, it was seen that the highest K amount (184.13 mg/pot) was found at full soil x 200 ppm N rate, the lowest K amount was found (12.59 and(249.27 mg/pot) was found at 1:1 mixture x 400 ppm N rate, the lowest N amount (34.40 mg/pot) was found at 2s 1 mixture x 0 ppm N rate. 12. The difference between the amounts of P taken by plants was found very significant (at */. 1 level). The pumice stone added to soil at a known level has positive effect on the amount of P taken. The highest P amount (86.51 mg/pot) was found at ls3 mixture, the lowest P amount (57.29 mg/pot) was found at full pumice stone treatment. As regards M rates, the highest average amount of P (102.42 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (34 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on the amount of P taken. 13. The difference between the average amounts of P taken by roots was found very significant for both mixtures and N rates (at 7. 1 level). The highest amount of P (16.76 mg/pot) taken by roots was found at full soil, the lowest P amount (10.93 mg/pot) was found at full pumice stone. The highest average amount of P (17.03 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (11.31 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on P taken by the increasing dry matter yield. 14. The difference between the average amounts of K taken by plants was found very significant for mixtures, N rates and mixture x N rate interaction (at 7. 1 level). In general, the amount of K taken, increased as the soil rate
Özet (Çeviri)
- 126 - increased. The highest average amount of K (752.55 mg/pot) taken was -found at full soil, the lowest K amount (293.38 mg/pot) was found at full pumice stone. As regards H rates; The amount of K taken by corn plant increased as the amount of dry matter yield increased togeth er with increasing N rates up to 200 ppm. The highest average K amount (605.99 mg/pot) was found at 200 ppm N rate, the lowest K amount (332.04 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. As regards mixture x N interaction, the highest K amount (962.55 mg/pot) was found at full soil x 100 ppm N rate, the lowest K amount (203.74 mg/pot) was found at full pumice stone x 0 ppm N rate. 15. The difference between the average amounts of plant roots was found very significant for mixtures, N rates, mixture x N rate interaction ( at 7. 1 level ). The pumice stone added to soil has negative effect on the amount of K taken. The highest K amount (159.12 mg/pot) was found at full soil, the lowest K amount (19.86 mg/pot) was found at full pumice stone. As regards N rates; The highest average K amount (122.47 mg/pot) was found at 50 ppm N rate, the lowest K amount (81.11 mg/pot) was found at 400 ppm N rate. As regards mixture x N interaction, it was seen that the highest K amount (184.13 mg/pot) was found at full soil x 200 ppm N rate, the lowest K amount was found (12.59 and (249.27 mg/pot) was found at 1:1 mixture x 400 ppm N rate, the lowest N amount (34.40 mg/pot) was found at 2s 1 mixture x 0 ppm N rate. 12. The difference between the amounts of P taken by plants was found very significant (at */. 1 level). The pumice stone added to soil at a known level has positive effect on the amount of P taken. The highest P amount (86.51 mg/pot) was found at ls3 mixture, the lowest P amount (57.29 mg/pot) was found at full pumice stone treatment. As regards M rates, the highest average amount of P (102.42 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (34 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on the amount of P taken. 13. The difference between the average amounts of P taken by roots was found very significant for both mixtures and N rates (at 7. 1 level). The highest amount of P (16.76 mg/pot) taken by roots was found at full soil, the lowest P amount (10.93 mg/pot) was found at full pumice stone. The highest average amount of P (17.03 mg/pot) taken was found at 400 ppm N rate, the lowest P amount (11.31 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. Increasing N rates have positive effect on P taken by the increasing dry matter yield. 14. The difference between the average amounts of K taken by plants was found very significant for mixtures, N rates and mixture x N rate interaction (at 7. 1 level). In general, the amount of K taken, increased as the soil rate- 126 - increased. The highest average amount of K (752.55 mg/pot) taken was -found at full soil, the lowest K amount (293.38 mg/pot) was found at full pumice stone. As regards H rates; The amount of K taken by corn plant increased as the amount of dry matter yield increased togeth er with increasing N rates up to 200 ppm. The highest average K amount (605.99 mg/pot) was found at 200 ppm N rate, the lowest K amount (332.04 mg/pot) was found at 0 ppm N rate. As regards mixture x N interaction, the highest K amount (962.55 mg/pot) was found at full soil x 100 ppm N rate, the lowest K amount (203.74 mg/pot) was found at full pumice stone x 0 ppm N rate. 15. The difference between the average amounts of plant roots was found very significant for mixtures, N rates, mixture x N rate interaction ( at 7. 1 level ). The pumice stone added to soil has negative effect on the amount of K taken. The highest K amount (159.12 mg/pot) was found at full soil, the lowest K amount (19.86 mg/pot) was found at full pumice stone. As regards N rates; The highest average K amount (122