Yumurtacı yerli saf hatların tüy skorlarına yerleşim sıklığı, genotip ve kafes katının etkisi
The effect of stocking density, genotype and cage floor on feather score in native pure line layers
  1. Tez No: 571022
  2. Yazar: SELAMİ TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, yumurtacı yerli saf hatların tüy skorlarına yaşın, yerleşim sıklığının ve kafes katının etkisi araştırılmıştır. Hayvan materyali olarak, Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından ıslah edilmekte olan BLACK, BLUE, MARON, BROWN ve D229 beyaz yumurtacı hattan 810, RIR1, RIR2, BAR1, BAR2, COL ve LINE54 kahverengi yumurtacı hattan 972, toplam 1782 tavuk kullanılmıştır. Araştırma tekerrürlü tesadüf blokları deneme desenine göre düzenlenmiştir. Hayvanların büyütme ve yetiştirme dönemlerinde serbest yemleme yapılmıştır. Tavukların değişik vücut bölgelerinden 30, 40, 50 ve 60. haftalarda tüy skorları alınmıştır. Araştırma sonucunda; yaş, yerleşim sıklığı, kafes katı ve genotiplerin değişik vücut bölgelerinden alınan tüy skorlarına etkisi önemli bulunmuştur. Yaş arttıkça tüy skoru düşmüştür. Kafes katları bakımından en üst kattaki tavukların tüy skorunun yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Yerleşim sıklığı azaldıkça tüy skoru artmıştır. Genotipler bakımından ise RIR2, BLACK ve COL en iyi tüy skoruna sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of age, stocking density and cage tier on the feather scores of domestic laying pure lines were investigated. As the animal material, 810 of BLACK, BLUE, MARON, BROWN and D229 white laying lines, 972 of RIR1, RIR2, BAR1, BAR2, COL and LINE54 brown laying lines and totally 1782 chickens were used which are in breeding program by Ankara Poultry Research Institute, The study was designed according to randomized blocks design. Ad-libitum feeding was performed during the breeding and rearing periods of the animals. Feather scores were obtained at the 30th, 40th, 50th and 60th weeks from different body parts of the hens. As a result of the research; the effect of age, stocking density, cage tier and genotypes on feather scores obtained from different body regions were found to be significant. As the age increased, the feather score decreased. It was observed that the chickens on the top floor had a high feather score. As the stocking density decreased, the feather score increased. In terms of genotypes RIR2, BLACK and COL were found to have the best feather score.